reklama

KOMENTÁŘ: Chtějí opravdu myslivci vlky vystřílet?

V médiích se objevuje velká spousta článků a reportáží o výskytu vlka v České republice. Naposledy se ozvala Myslivecká komise při Agrární komoře ČR, která požaduje odlov vlka. Je důležité zdůraznit, že tato myslivecká skupina zastupuje naprosto nepatrný počet myslivců, kteří vykonávají právo myslivosti v České republice.

reklama

V médiích se objevuje velká spousta článků a reportáží o výskytu vlka v České republice. Naposledy se ozvala Myslivecká komise při Agrární komoře ČR, která požaduje odlov vlka. Je důležité zdůraznit, že tato myslivecká skupina zastupuje naprosto nepatrný počet myslivců, kteří vykonávají právo myslivosti v České republice.

Říct, chceme střílet vlka, je jednoduché. Chápu, že tito myslivci jsou tlačeni zemědělci, chovateli a farmáři, kterým mnohdy vlci způsobují velké škody. Rozumný myslivec bude chtít především stanovit takzvaný management vlka, nikoliv bezhlavý lov této šelmy. Zjednodušeně řečeno, je to stanovení plánu péče, chovu a také třeba lovu problematický jedinců, tak jako je to stanoveno u každé jiné zvěře.

Je smutné, že na rozdíl od jiných zemí, jako je Francie nebo Německo, u nás tento management vlka stále není vytvořen. Musí se jasně vymezit, jak s vlkem budeme dál postupovat, kde je vhodné, aby se vyskytoval, kde naopak ne, jak se bude dále postupovat při rozrůstání populace vlků, jak se budou hradit škody způsobené vlkem. Například nejsou dořešené takzvané následné škody způsobené vlkem, které jsou mnohdy pro farmáře velice citelné.

Uvedu přiklad. Vlk zaútočí na ovčí stádo. Uloví dvě ovce, které dostane farmář zaplaceny. V průběhu několika hodin a dní mnoho dalších ovcí, které nebyly přímo zasaženy a pokousány vlkem, dostane z obrovského stresu záněty vemene. Útoky vlků na stádo představuje obrovskou stresovou zátěž. Zánět vemene – mastitida je velmi bolestivé a špatně léčitelné onemocnění, pro většinu takto zasažených ovcí bývá fatální. Jeden takový útok vlků na stádo mnohdy znamená přímé zabití jedné až dvou ovcí, ale zánětem a následným úhynem může být během týdne postiženo a následně utraceno třeba i 50 ovcí. Ovce tak umírá i přes poskytnutou veterinární léčbu v obrovských bolestech. Farmář za tyto ztráty nedostane zaplaceno nic. Jak farmáři sami uvádějí, nechtějí chovat ovce, aby poté takto krutě umíraly. Proč se o tomto problému vůbec nemluví? Vždyť není výjimkou, že po útoku vlků na stádo se naskytne chovatelům pohled na ještě živou ovci, která má vytrhaná střeva a vykousané kusy masa, která ještě chodí a za ní běhají její dvě jehňata.  Kde jsou nyní ochránci zvířat?

Myslím si, že s vlkem je nejvyšší čas začít pracovat. A to tak, že se u kulatého stolu sejdou zástupci ochránců přírody, myslivců, farmářů, ministerstva zemědělství a životního prostředí a začnou rozumně jednat. Ale opravdu rozumně. Je nejvyšší čas, v této problematice jednoznačně odsoudit a odstranit extrémisty z každého tábora, ať jsou to myslivci nebo ochránci přírody. Rozumný myslivec se s rozumným ochráncem přírody vždy domluví. Vždyť myslivci samotní jsou historicky prvními ochránci přírody.  Ale pokud nebude vůle a snaha, ani na jedné straně, rozumné řešení nenajdeme.

Já jsem myslivec. Mezi ochránci přírody mám spoustu známých a kamarádů, se kterými nemám problém diskutovat a hlavně spolupracovat. Co si na těchto skutečných ochráncích přírody cením nejvíce, je snaha opravdu přírodu chránit a pomáhat jí a to v širokém spektru. Schovávat se za ochranu přírody, špinit protistranu používáním lží a manipulací a snažit se laické veřejnosti podsouvat domněnky, nebo někdy také nepravdy, je ke škodě celé věci a nikam to nevede.

Uvedu opět příklad. Hnutí Duha jako zástupce ochránců přírody tvrdí, že spárkatá zvěř způsobí škody v lesích za miliardy korun. Když se podívám na stránky Českého statistického úřadu, zde se dočtu, že za loňský rok 2018 to bylo 25,5 milionu korun a dle samotné tiskové mluvčí LČR to bylo pouze 19,5mil Kč za celou ČR. Kde je zbytek? Kde toto číslo několika miliard najdu v jiných zdrojích? Dále se uvádí, že vlastník lesa nemá šanci způsobené škody zvěří po myslivcích vymáhat. Toto je přímo nepravdivý údaj.

Dle zákona 449/2001 Sb. O myslivosti má k tomu dostatek možností. A tento zákon jasně a přímo upravuje, že náhrada za škody způsobené zvěří je povinen uhradit uživatel honitby, tedy myslivci.  Paradoxně, zvěř je za života věc ničí, majetkem uživatelů honiteb (myslivců) se stává až v okamžiku ulovení. Přesto za ni platí způsobené škody a to jak Lesům České republiky, tak soukromým osobám. A takto bych mohl pokračovat.

Velmi špatně nesu, když od „svých kolegů“ myslivců někdy slyším názory, že vlk se musí úplně vystřílet, jako každá velká šelma. Tohle přece nikdo rozumný nechce. A nemám také rád paušalizaci typu všichni myslivci jsou špatní, všichni ochránci přírody jsou ekoteroristé a podobně. Vždy vše bylo, je a bude o lidech. Myslím si, že manipulací a dezinformací bylo dost. Začněme spolupracovat jasně, bez vyhrocených emocí, lží a pomluv. Bude to ku prospěchu všech a vlka nevyjímaje.

Mgr. Lubomír Hajný, myslivecký hospodář

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Hitler se stal před sto lety šéfem NSDAP. Zemřelo kvůli němu 21 milionů lidí

I přesto, že byl Adolf Hitler zvolen předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) už před sto lety, jeho osobnost a činy společností stále rezonují. Charismatu zdatného řečníka a idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. To vše vedlo k druhé světové válce a úmrtí milionů lidí.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama