reklama

KOMENTÁŘ: Chtějí opravdu myslivci vlky vystřílet?

V médiích se objevuje velká spousta článků a reportáží o výskytu vlka v České republice. Naposledy se ozvala Myslivecká komise při Agrární komoře ČR, která požaduje odlov vlka. Je důležité zdůraznit, že tato myslivecká skupina zastupuje naprosto nepatrný počet myslivců, kteří vykonávají právo myslivosti v České republice.

reklama

V médiích se objevuje velká spousta článků a reportáží o výskytu vlka v České republice. Naposledy se ozvala Myslivecká komise při Agrární komoře ČR, která požaduje odlov vlka. Je důležité zdůraznit, že tato myslivecká skupina zastupuje naprosto nepatrný počet myslivců, kteří vykonávají právo myslivosti v České republice.

Říct, chceme střílet vlka, je jednoduché. Chápu, že tito myslivci jsou tlačeni zemědělci, chovateli a farmáři, kterým mnohdy vlci způsobují velké škody. Rozumný myslivec bude chtít především stanovit takzvaný management vlka, nikoliv bezhlavý lov této šelmy. Zjednodušeně řečeno, je to stanovení plánu péče, chovu a také třeba lovu problematický jedinců, tak jako je to stanoveno u každé jiné zvěře.

Je smutné, že na rozdíl od jiných zemí, jako je Francie nebo Německo, u nás tento management vlka stále není vytvořen. Musí se jasně vymezit, jak s vlkem budeme dál postupovat, kde je vhodné, aby se vyskytoval, kde naopak ne, jak se bude dále postupovat při rozrůstání populace vlků, jak se budou hradit škody způsobené vlkem. Například nejsou dořešené takzvané následné škody způsobené vlkem, které jsou mnohdy pro farmáře velice citelné.

Uvedu přiklad. Vlk zaútočí na ovčí stádo. Uloví dvě ovce, které dostane farmář zaplaceny. V průběhu několika hodin a dní mnoho dalších ovcí, které nebyly přímo zasaženy a pokousány vlkem, dostane z obrovského stresu záněty vemene. Útoky vlků na stádo představuje obrovskou stresovou zátěž. Zánět vemene – mastitida je velmi bolestivé a špatně léčitelné onemocnění, pro většinu takto zasažených ovcí bývá fatální. Jeden takový útok vlků na stádo mnohdy znamená přímé zabití jedné až dvou ovcí, ale zánětem a následným úhynem může být během týdne postiženo a následně utraceno třeba i 50 ovcí. Ovce tak umírá i přes poskytnutou veterinární léčbu v obrovských bolestech. Farmář za tyto ztráty nedostane zaplaceno nic. Jak farmáři sami uvádějí, nechtějí chovat ovce, aby poté takto krutě umíraly. Proč se o tomto problému vůbec nemluví? Vždyť není výjimkou, že po útoku vlků na stádo se naskytne chovatelům pohled na ještě živou ovci, která má vytrhaná střeva a vykousané kusy masa, která ještě chodí a za ní běhají její dvě jehňata.  Kde jsou nyní ochránci zvířat?

Myslím si, že s vlkem je nejvyšší čas začít pracovat. A to tak, že se u kulatého stolu sejdou zástupci ochránců přírody, myslivců, farmářů, ministerstva zemědělství a životního prostředí a začnou rozumně jednat. Ale opravdu rozumně. Je nejvyšší čas, v této problematice jednoznačně odsoudit a odstranit extrémisty z každého tábora, ať jsou to myslivci nebo ochránci přírody. Rozumný myslivec se s rozumným ochráncem přírody vždy domluví. Vždyť myslivci samotní jsou historicky prvními ochránci přírody.  Ale pokud nebude vůle a snaha, ani na jedné straně, rozumné řešení nenajdeme.

Já jsem myslivec. Mezi ochránci přírody mám spoustu známých a kamarádů, se kterými nemám problém diskutovat a hlavně spolupracovat. Co si na těchto skutečných ochráncích přírody cením nejvíce, je snaha opravdu přírodu chránit a pomáhat jí a to v širokém spektru. Schovávat se za ochranu přírody, špinit protistranu používáním lží a manipulací a snažit se laické veřejnosti podsouvat domněnky, nebo někdy také nepravdy, je ke škodě celé věci a nikam to nevede.

Uvedu opět příklad. Hnutí Duha jako zástupce ochránců přírody tvrdí, že spárkatá zvěř způsobí škody v lesích za miliardy korun. Když se podívám na stránky Českého statistického úřadu, zde se dočtu, že za loňský rok 2018 to bylo 25,5 milionu korun a dle samotné tiskové mluvčí LČR to bylo pouze 19,5mil Kč za celou ČR. Kde je zbytek? Kde toto číslo několika miliard najdu v jiných zdrojích? Dále se uvádí, že vlastník lesa nemá šanci způsobené škody zvěří po myslivcích vymáhat. Toto je přímo nepravdivý údaj.

Dle zákona 449/2001 Sb. O myslivosti má k tomu dostatek možností. A tento zákon jasně a přímo upravuje, že náhrada za škody způsobené zvěří je povinen uhradit uživatel honitby, tedy myslivci.  Paradoxně, zvěř je za života věc ničí, majetkem uživatelů honiteb (myslivců) se stává až v okamžiku ulovení. Přesto za ni platí způsobené škody a to jak Lesům České republiky, tak soukromým osobám. A takto bych mohl pokračovat.

Velmi špatně nesu, když od „svých kolegů“ myslivců někdy slyším názory, že vlk se musí úplně vystřílet, jako každá velká šelma. Tohle přece nikdo rozumný nechce. A nemám také rád paušalizaci typu všichni myslivci jsou špatní, všichni ochránci přírody jsou ekoteroristé a podobně. Vždy vše bylo, je a bude o lidech. Myslím si, že manipulací a dezinformací bylo dost. Začněme spolupracovat jasně, bez vyhrocených emocí, lží a pomluv. Bude to ku prospěchu všech a vlka nevyjímaje.

Mgr. Lubomír Hajný, myslivecký hospodář

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama