Vládní balíček zdraží úplně vše. Na čelo si ťukají i někteří poslanci ODS, tvrdí experti

Kdo vyhrál boj o balíček?

Schválený konsolidační balíček bude mít tíživý dopad na české peněženky. Shodli se na tom ve vysílání CNN Prima NEWS komentátoři Lenka Zlámalová a Petr Kolář. Podle ní mohou klesnout čisté příjmy rodin s dětmi ze střední třídy až o 10 procent. Z podoby úsporných opatření, která „zvyšují prakticky všechny daně, na které si vzpomeneme“, je podle Koláře nešťastná i řada členů vládní ODS.

Jak úspěšný bude balíček při uzdravování veřejných financí, se podle Koláře teprve uvidí. „Balíček zvyšuje prakticky všechny daně, na které si vzpomenete. Uvidí se, jak moc z toho bude vláda profitovat, nebo jak za to bude bita. Vůbec není jasné, kolik ušetří. Vládní výpočty jsou někdy poměrně zvláštní. Ale že všechno zdraží, to je asi jasné,“ zhodnotil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda měla v balíčku víc šetřit. Propustit státní zaměstnance je win-win, míní Schmarcz

S balíčkem podle něj není spokojená ani část zástupců nejsilnější vládní strany. „Řada členů ODS z toho vůbec není nadšená, ťukají si na čelo a kroutí hlavami. Bylo vtipné, že když vláda oznámila soubor opatření v balíčku, pár dní nato měla ODS svoji ideovou konferenci. Tam vystoupil jejich ekonomický expert a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček a řekl, že opatření nejsou dobrá a strašně je zkritizoval. Vzápětí ale uvedl, že je bude podporovat, protože to strana chce. Vlastně neznám člověka, který by řekl: ‚Je to skvělý balíček, jsme šťastní, že jsme ho prosadili.‘ Nikoho takového jsem nepotkal, možná jen pan Stanjura nebo Fiala,“ doplnil komentátor.

Balíček by za vládní vítězství nepovažovala ani Lenka Zlámalová. „Podařilo se jim prosadit kompromis, který není úplně šťastný. Nebezpečné je celkové zvyšování daní. Hlavně třeba střední třídě, rodině s dětmi, může klesnout čistý příjem kvůli zvýšením odvodů sociálního pojištění a rušením některých slev třeba až o 10 procent. Zvyšují se přímé daně, daně z příjmu fyzických osob, firem, sociální pojištění, roste daň z nemovitostí, už jenom tenhle seznam je dlouhý a dalo by se pokračovat,“ uvedla s tím, že opatření vládě na již tak nízké popularitě zřejmě nepřidají.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: ANO ozdravovalo finance, vytáhla graf Jermanová. Zbyla jen černá díra, ukázal Lochman

Tagy: