Kreml opět vyloučil použití jaderných zbraní. Přesto existuje situace, kdy může otočit

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov opět vyloučili použití jaderných zbraní na Ukrajině.

Válka na Ukrajině (28.3.2022 14:00)

Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem k jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Zvláštní vojenská operace je oficiální kremelský termín pro ruskou invazi na Ukrajinu.

„Jakýkoli výsledek operace na Ukrajině samozřejmě není důvodem pro použití jaderné zbraně,“ řekl Peskov. Rusko má podle něj bezpečnostní koncepci. „Jasně říká, že pouze v případě ohrožení existence státu můžeme použít a skutečně použijeme jaderné zbraně, abychom odstranili ohrožení naší země,“ podotkl.

Peskov minulý týden opakovaně odmítl vyloučit, že by Rusko mohlo zvažovat použití jaderných zbraní proti tomu, co Moskva vnímá jako „existenční ohrožení“. Na otázku, za jakých podmínek by ruský prezident Vladimir Putin nasadil jaderné síly, stejně jako nyní odpověděl, že je lze použít, pokud je „ohrožena existence země“.

Moskva se o jaderných zbraních zmínila během války proti Ukrajině několikrát. Sám Putin 27. února nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, což odůvodnil „agresivními vyjádřeními“ představitelů členských zemí NATO a „nelegitimními“ sankcemi, které Západ uvalil na Rusko v reakci na invazi.

Americký prezident Joe Biden minulý týden varoval, že Spojené státy by zareagovaly, pokud by Rusko na Ukrajině použilo jaderné zbraně.

Kdo vlastní „jaderné kufříky“?

Podle expertů jsou ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov lidmi, kteří společně s prezidentem Putinem vlastní tři ruské „jaderné kufříky“. Jenže v médiích se šíří zprávy, že oba Rusové rovněž upadli v Putinovu nemilost.

Znamenalo by to tedy, že ruský prezident je teď jediným tamním představitelem, který může zbraně hromadného ničení ovládat. Sergej Šojgu se v posledních dnech přestal objevovat na veřejnosti. To je na muže, který byl donedávna považován za možného Putinova nástupce, velmi neobvyklé.

„Válka Rusům určitě nejde, jak očekávali. Když už jste vyhodili několik generálů, můžete vyhodit klidně další. Tato taktika je nebezpečná. Není sice příliš reálné, že by došlo na užití jaderných zbraní. Moje otázka ale je: Kdo teď rozhoduje o jejich nasazení, když je Šojgu a Gerasimov v nemilosti?“ zmínil analytik a publicista Marian Kechlibar své obavy v pořadu Divoká karta.

Tagy: