Lukrativní sektor kryptoměn přitahuje kromě rozumných investorů také nadšence a podvodníky, kteří se snaží na popularitě bitcoinu vydělat tím, že si vymýšlí vlastní kryptoměny. Takové projekty zpravidla nemají dlouhého trvání, investoři jsou v nich ale schopní utopit miliardy.
Ačkoli řada lidí stále považuje bitcoin za bublinu, podvod nebo prostředek teroristů, v kryptoměnové komunitě už jde o velmi staromódní investici. Nováčci se často poohlížejí po něčem levnějším, přičemž se mohou snadno stát terčem podvodníků, hrabivců či pouhých utopistů. Do nového byznysového sektoru takové typy láká popularita kryptoměn a zdánlivě pohádková ziskovost všech projektů.
Bitcoin staví svůj úspěch mimo jiné na technologii zvané blockchain, což je zjednodušeně velká účetní kniha, kam se zapisují veškeré transakce v síti, a to proto, aby nikdy nedošlo k tomu, že by chtěl člověk zaplatit stejným bitcoinem dvakrát.
Kryptoseriál
Někteří lidé v současnosti považují za přelomový vynález nikoli samotný bitcoin – decentralizovanou měnu, která nepotřebuje banku ani regulátora – ale právě technologii blockchain. Některé projekty se tak snaží naroubovat tuto technologii na nejrůznější jiné činnosti. Tak začal blockchain suplovat například třídní knihy nebo zubařské záznamy.
Měna pro zubaře a jejich klienty
Jako v roce 2017, kdy vznikla kryptoměna dentacoin, která měla spojovat zubaře s pacienty a investory. Autoři projektu doufali, že začnou dentacoin využívat všichni zubaři k uchovávání záznamů o pacientech. Jenže kryptoměna neslavila přílišný úspěch a dodnes je považovaná za jeden z nejvíce bizarních projektů, jaký kdy v tomto sektoru vznikl. Přesto do ní někteří stále investují, v současnosti se obchoduje za v přepočtu ani ne jednu tisícinu koruny.
Legrační kryptoměna se změnila v kult
Za nejvíce populární kryptoměnu v kategorii bizarních projektů je považovaný dogecoin s ikonickým logem zachycujícím podobiznu japonského psího plemene shiba inu. Samotní autoři při programování kryptoměny počítali s tím, že vznikne jen pro legraci. Už jen kvůli neřízené produkci digitálních mincí, v současnosti jich je už 131 miliard. Jenže kolem dogecoinu se zvláště v letošním roce strhlo absolutní šílenství a tweety Elona Muska vyhnaly cenu kryptoměny do výšin. V současnosti se obchoduje zhruba za pět korun.
Trumpcoin a putincoin
Ještě absurdnějším projektem je kryptoměna trumpcoin, kterou založili američtí patrioti jako vyjádření podpory exprezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Kryptoměna měla usnadnit platby v komunitách republikánských voličů a patriotů, nyní stojí zhruba korunu. Ani ruský prezident Vladimir Putin není ve světě bizarních kryptoměn neznámou figurou, kryptoměna putincoin se obchoduje za jeden halíř.
Bitcoinem platí za cheeseburger i cappuccino. Platby kryptoměnou v Salvadoru fungují
Latinskoamerický El Salvador před týdnem zavedl bitcoin jako druhou národní měnu. Přes počáteční komplikace a protesty v ulicích se adopce daří. Vláda prezidenta Nayiba Bukeleho mezitím dál bitcoiny nakupuje – už jich má 550 – a navíc láká zahraniční kapitál. Investoři budou v případě bitcoinového profitu osvobozeni od daně.
Kryptoměna vydaná vládou
Mezi rozpačité kryptoměnové projekty je možné zařadit také petro, digitální měnu, kterou spustila v roce 2018 vláda Venezuely. Zatímco El Salvador letos zavedl bitcoin jako oficiální měnu a nabídl občanům alternativu vedle dolaru, Venezuela před třemi roky rozběhla vlastní kryptoměnu petro kvůli tomu, aby zakryla státní dluh a špatnou ekonomickou situaci.
Konopná mince
Zatímco bitcoin nabídl jeden platební systém pro všechny, řada kryptoměn se paradoxně snaží usnadnit platby jen mezi určitou skupinou lidí. Jako například potcoin, který byl zřízen pro příznivce konopí. Kryptoměna má finančně spojit pěstitele kvalitního konopí, dodavatele i obchodní řetězce.
Platební prostředek pro všechny Romy
Pouť po světě bizarních kryptoměn končí v Rumunsku, kde samozvaný král všech Romů Daniel Cioaba spustil projekt Gipsycoin. Ten má zlepšit finanční komunikaci v celé romské komunitě. Autoři projektu usilují o to, aby gipsycoin stál stejně jako americký dolar. Prozatím je ale skoro milionkrát levnější.