
Kostel, ve kterém se očkuje (zdroj: CNN Prima NEWS)
Některé sportovní haly, nemocnice nebo třeba kulturní domy se v posledních týdnech proměnily v očkovací centra. V Sokolově na západě Čech lidé pro dávku vakcíny chodí dokonce do bývalého kostela. Někteří z nich s nadsázkou říkají, že na očkování dohlíží ten Nejvyšší.
Bílé kóje, lidé v pláštích a ti, kteří čekají na vakcínu proti covidu. Na první pohled to působí jako běžné očkovací centrum, stačí ale zvednout oči a rázem je vše jinak. Stropy zdobí fresky, celému sálu pak vévodí historické varhany. Očkovací centrum v Kostele svatého Antonína Paduánského funguje od 15. března letošního roku. „Jsem tu maximálně spokojená, a co slyším od klientů, oni také,“ uvedla CNN Prima NEWS zdravotní sestra Alena Tomášková.
„Líbí se mi tu moc, je to super místo,“ řekl jeden z naočkovaných. Kostel je součástí bývalého kapucínského kláštera, který za druhé světové války sloužil jako lazaret. Chrám pak byl v 50. letech minulého století odsvěcen, od té doby už neslouží církevním účelům.
Jistá symbolika se místu upřít nedá. Důvody, proč právě tady vzniklo očkovací centrum, jsou ale ryze praktické. Vedle kostela se nachází velké parkoviště, poblíž je i autobusová zastávka. Svou roli sehrálo i vnitřní uspořádání kostela. Bývalý kostel funguje jako výstavní a koncertní síň, má bezbariérový přístup a také sociální zařízení.
Původně zdravotníci očkovali v sokolovské nemocnici. „Kapacitně však prostor nestačil. Pokud bychom jej chtěli naplnit podle plánů, jsme na šesti stech lidech,“ komentoval ředitel sokolovské nemocnice Jaroslav Kratochvíl. Pro tolik lidí ale chybí vakcíny. Například ve středu v klášterním kostele svatého Antonína Paduánského v Sokolově naočkovali zdravotníci 170 lidí.