Lidé nechtějí obřad, občas neudělají ani parte, líčí šéf pohřební služby důsledky zdražování

Poslední rozloučení bez loučení. Stále více Čechů se snaží ušetřit na pohřbech svých blízkých. Ceny se za poslední dva roky zvýšily až o dvacet procent, zejména kvůli zdražení energií, ale třeba i růstu platů. Majitel pohřební služby na Liberecku Ladislav Kopal, který vybudoval jediné nové krematorium v Česku od roku 1991, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil, že roste zájem o pohřby bez obřadu. Tento trend zesílil hlavně ve velkých městech.

„První ranou byl raketový růst cen energií. Zasáhlo nás to mezi prvními, protože jsme na dodávky plynu do nového krematoria měli smlouvu s Bohemia Energy. Loni jsme několik měsíců platili dokonce o 1 200 procent víc než v roce 2021. Takže jsme museli okamžitě zvednout ceny aspoň o deset procent,“ vysvětloval zdražování Kopal.

Do nárůstu cen pohřebních služeb se následně propsala i válka na Ukrajině a celková inflace. „Zdražilo úplně všechno, od rakví až po květiny. Museli jsme navýšit mzdy lidem, kteří se nepřetržitě střídají ve službách, svátek nesvátek. Nemůžeme si dovolit přijít o kvalifikované zaměstnance, to by se podepsalo na kvalitě služeb. Takže jsme zdražili o dalších deset procent,“ pokračoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nezaměstnanost v Česku stagnuje, volných míst však přibývá. Ekonom popsal rizika

Příkladem uvedl, že rozdíl v cenách průměrného pohřbu mezi rokem 2020 a současností činí sedm až deset tisíc korun. „Někteří zákazníci to chápou. Vyšší cenu akceptují, vidí okolo sebe, že zdražilo všechno. Jiní jsou zaskočení, říkají, že s něčím takovým nepočítali. Snažíme se s nimi domluvit. Ptáme se jich narovinu, jakou mají finanční představu, a snažíme se jim služby přizpůsobit,“ podotkl Kopal.

To podle něj logicky znamená, že si lidé vyberou levnější rakev nebo neobjednají tolik květin. „S cenou za kremaci ale nic neuděláme, ta je fixní. Dokonce nabízíme i možnost platit za pohřeb v bezúročných splátkách, protože rozumíme tomu, že řada lidí náklady na pohřeb hradí z pozůstalosti, a než se vše vyřeší, tak to nějakou dobu trvá,“ zmínil.

Kopal přiznal, že řada pohřebních ústavů neuvádí finální – aktuálně vysoké – ceny za své služby, nýbrž ty „od“. „Ty ale často nebývají reálné, nebo jsou tak osekané, že pro spoustu zákazníků nejsou přijatelné. Sázejí na to, že když už k nim člověk přijde, tak se nezvedne a neřekne, že to už je moc a že odchází jinam. To je mnoha lidem trapné,“ vysvětlil majitel.

V takových situacích ale lidem radí, aby se přesně tak zachovali – odešli a podívali se po jiných službách. „Aby se zeptali na možnosti a vybrali si. Samozřejmě, spousta z nich není v takové psychické pohodě, aby to zvládli. Proto je důležité, aby se pohřební služby chovaly seriózně,“ zdůraznil.

Svých rozhodnutí mnohdy litují

Kvůli vysokým cenám řada lidí v poslední době nechce obřad, vyberou jen parte a oznámí, že se s pozůstalým rozloučí v nejužším kruhu. „Občas nenechají udělat ani parte. Takových pohřbů je hodně především ve velkých městech, tam je to až šedesát procent. Češi byli v tomhle vždycky unikátní v rámci celé Evropy, a tak to zůstává, nyní se trend ještě zesílil,“ přiznal Kopal.

Podle něj někteří lidé z mladší generace mají k poslednímu rozloučení „zvláštní přístup“. „Dostanou zprávu z nemocnice, že jejich příbuzný zemřel, vezmou chytrý telefon, nacvakají ‚pohřeb Liberec co nejlevněji‘ a je to, postarejte se o to. Někdy si nevyzvednou ani urnu. Je to obrovský rozdíl oproti lidem z malých obcí a starším zákazníkům, ti ještě tradice drží,“ zmínil.

Příkladem uvedl, že zákaznicí může být babička, která evidentně nemá na rozhazování, ale řekne, že „přeci svému dědečkovi nezaplatí nejlevnější rakev, to by jí neodpustil“. „Těm, kteří chtějí pohřeb bez obřadu, vždy říkám: ,Uvědomte si, že člověk doslova zmizí. Nikdo nebude mít šanci se s ním rozloučit, můžete toho litovat.‘ A opravdu, pak jsou lidé, kteří zpětně přiznají, že je mrzí, že aspoň nějaký malý obřad neudělali,“ uzavřel Kopal.

Tagy: