Martínek je doma, léčba funguje, radují se vděční rodiče. Prozradili další postup

Dvouletý Martínek trpí vzácným syndromem AADC, na léčbu potřebuje 100 milionů korun.

Dvouletý Martínek je po léčbě ve Francii zpátky doma

Dvouletý chlapec se vzácnou genetickou poruchou se po operaci v nemocnici ve francouzském Montpellier vrátil zpět do České republiky. Malého Martínka, na jehož léčbu pomocí genové terapie lidé darovali ve veřejné sbírce více než 150 milionů korun, převezla během nedělního odpoledne sanitka z pražského letiště Václava Havla do motolské nemocnice. Rodiče již dříve uvedli, že byl zákrok ve Francii úspěšný.

Neurochirurgové v Montpellier 31. ledna při desetihodinovém zákroku injekčně aplikovali chlapci do hlavy lék Upstaza. Martínek poté strávil několik týdnů ve Francii, než mohl být převezen do Prahy. „Momentálně probíhá příjem v nemocnici v Motole, kde si chlapce během několika dní ještě trochu proklepnou a podívají se na to, jak se jeho stav po operaci vyvíjí,“ přiblížil právní zástupce rodiny Zdeněk Joukl.

K TÉMATU: Revoluce v lékařství: Čeští vědci zdokonalili želatinové implantáty, které pomohou lékařům

Podle chlapcova otce Tomáše Zatloukala se již nyní u Martínka projevuje změna, takzvaná dyskineze. „Jedná se o stav, při kterém dochází v končetinách k samovolným nahodilým pohybům z důvodu většího množství produkovaného dopaminu, na které jeho tělo zatím není zvyklé,“ uvedl.

Tento stav by se podle něj měl postupně stupňovat a nakonec po několika měsících vymizet. „Je to ale významný ukazatel, že léčba funguje,“ dodal.

Rodiče už dříve uvedli, že přebytek z vybrané finanční částky rozdělí mezi další děti. Chtějí také otevřít veřejnou debatu o problematice léčby postižených či těžce nemocných dětí. Chlapcův zákrok stál podle Joukla zhruba 100 milionů korun, o přerozdělení dalších desítek milionů se postará společnost Donio. Prvním dítětem, které bylo vybráno, je devítiletá Markéta z České Lípy. „Podrobí se operaci ruky začátkem března ve Vídni,“ uvedl Joukl.

Advokát také doufá, že by se část peněz vyplacená na Martínkovu operaci mohla ještě do sbírky vrátit. Zatloukalovi se obrátili znovu na pojišťovnu, která jejich požadavek odmítla. Podle právního zástupce uvedla, že chlapec nemá potvrzenou diagnózu. „Chlapcův současný stav je asi největší důkaz toho, jak se pojišťovna mýlila,“ prohlásil Joukl a potvrdil, že rodiče se proti rozhodnutí pojišťovny odvolali. „Pokud by pojišťovna na svém setrvala, muselo by to skončit u soudu,“ dodal Joukl.

Chlapce čeká po návratu z nemocnice nejprve několikatýdenní odpočinek, následně bude intenzivně rehabilitovat a učit se novým věcem. Rodiče za možnost nechat Martínka operovat poděkovali. Dvouletý chlapec trpí těžkou formou syndromu AADC, který ovlivňuje metabolismus neurotransmiterů v mozku. Jde o velmi vzácné genetické onemocnění se zhruba 120 potvrzenými případy na světě. Na jeho léčbu se ve veřejné sbírce se vybralo více než 150 milionů korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za šíření černého kašle může i nová vakcína, má jasno biochemik Zdeněk Hostomský

Tagy: