Masivní bombardování měst? Putin se přepočítal. Posílil morálku Ukrajinců, míní experti

Matyáš Zrno a Lukáš Visingr a aktuální situaci na Ukrajině

Ukrajinci se vzpamatovávají z masivního bombardování, které Rusko podniklo v pondělí a úterý. Na Ukrajině se nyní nachází vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Podle něj se Ukrajincům poměrně rychle daří opravit některé škody. Zrno rovněž zmínil, že ruské ostřelování mimo jiné zvýšilo ukrajinskou morálku i odhodlání bránit se.

„Pokud Putin myslel, že těmito masivními údery nějakým způsobem nalomí ukrajinskou morálku, tak opět dokázal, jak špatně odhaduje kolektivní psychologii Ukrajinců. Dosáhl pravého opaku. Lidé se o to více semkli a jsou více přesvědčeni, že musí pokračovat v boji až do vítězství,“ řekl v živém vstupu ze západoukrajinského Ternopilu Matyáš Zrno.

Se Zrnem souhlasil i vojenský analytik Lukáš Visingr: „Zásahy energetické infrastruktury pro Ukrajinu znamenají vážnou škodu. Psychologický efekt je ale přesně opačný, než v jaký snad Rusové doufali. Nikdy v historii nefungovalo, že by bombardování zlomilo morálku. Máme na to spoustu příkladů třeba z druhé světové války, ať už to bylo německé bombardování Británie či spojenecké bombardování Německa.“

Pravdou je, že velmi podobně se vyjádřily také ukrajinské úřady. „Takže, Rusové, opravdu si myslíte, že svou impotenci na bojišti vykompenzujete raketovými útoky na mírumilovná města? Prostě to nechápete. Vaše teroristické útoky nás jen posilují. Jdeme si pro vás,“ vzkázalo tamní ministerstvo obrany.

„Ukrajinu nelze zastrašit, pouze ji ještě více sjednotit. Udělejme bitevní pole ještě bolestivější pro nepřítele,“ vyzval pak ve svém pravidelném projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kromě vojenského odporu se Ukrajinci snaží s veškerými následky bombardování vypořádat.

„Obtížnější bude asi obnova poškozené infrastruktury, tedy tepláren či elektráren. Stále přetrvávají výpadky elektrické energie. Někde neteče voda. Ukrajinská vláda ale hlásí, že se to brzy povede opravit. Byl jsem také překvapen, jak rychle Ukrajinci zasypali díry po raketách. Jak odklidili trosky a obnovili provoz. Tohle všechno jde relativně rychle,“ popsal Zrno.

Na sociálních sítích se dokonce objevují fotografie, které dokumentují bleskovou opravu některých vybombardovaných míst. „Děláme, co je v našich silách, abychom obnovili to, co bylo zničeno,“ konstatoval ukrajinský resort obrany.

Rusko jen za pondělí vyslalo na ukrajinská města nejméně 83 střel. Šlo o řízené střely vypálené z dronů či letounů nad Černým mořem. Protivzdušné ukrajinské obraně se sice povedlo zneškodnit přes 40 raket, přesto byly následky pro Ukrajinu ničivé. Pondělní údery si vyžádaly nejméně 19 obětí, přes sto lidí bylo zraněno.

Útoky pokračovaly i v úterý. Rakety mířily například na Oděsu či Záporoží, kde zabily minimálně jednoho člověka. Cílem palby raketometů a těžkých děl se stala také Lvovská, Dněpropetrovská a Vinnycká oblast. Tam se stala terčem tepelná elektrárna.

Bez energie je v důsledku ostřelování opět také Záporožská jaderná elektrárna. Elektřinu, potřebnou pro bezpečnost zařízení, vyrábějí naftové generátory. Rusové ale neumožnili do areálu vjet cisternám s palivem. „Ruští okupanti nadále ignorují jadernou a radiační bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě a ohrožují svět jadernou katastrofou,“ uvedla v reakci ukrajinská společnost Energoatom.

Tagy: