Kocáb: Havel působil medvídkovsky. Ženy ho ale měly rády a politický svět mu ležel u nohou

Havel působil trochu medvídkovsky, v hlavě byl ale státník, kterého respektovali největší světoví státníci té doby a politický svět mu ležel u nohou. Řekl to ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k připomínce 10 let od úmrtí prezidenta jeho blízký přítel Michael Kocáb. Byl to právě on, který Havla navrhl na post prezidenta. Jejich přátelství upevnila sametová revoluce.

Občanský aktivista a hudební skladatel Michael Kocáb a Václav Havel si byli velmi blízcí. „Po sametové revoluci jsme byli v intenzivním kontaktu až do konce jeho života, který nikdy nevymizel. Jak je mediálně pořád s námi, myslím si, že ani neumřel. Pořád cítím, jako by tu někde byl,“ řekl Kocáb ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

Spojila je sametová revoluce

Když se řekne jméno Havel, vzpomene si Kocáb na nejdůležitější období svého života. „Je náhoda, že sametová revoluce byla světoborným převratem. Když to s někým prožijete na stejné straně barikády, vytvoří to nezničitelné přátelství a pouto,“ popsal.

Právě Kocáb navrhl Havla na post prezidenta. „Tehdy si mě federální premiér Ladislav Adamec vzal do své kanceláře a začal kroužit kolem prezidentského tématu a říkal: ,Kdyby náhodou Gustáv Husák abdikoval, máte nějaký plán, kdo by ho mohl nahradit?‘ A já jsem vyhrkl, že jedinou variantou je Václav Havel,“ vzpomínal Kocáb. Jeho návrh se ale při hlasování nesetkal se zvláštním přijetím. Z celého osazenstva prý pro Havla hlasovalo asi pět lidí.

Sám Havel prý při hlasování odešel z místnosti, protože nechtěl poslouchat, jak ho někdo navrhuje na prezidenta. „Olga by s tím stejně nesouhlasila,“ líčil Kocáb tehdejší Havlova slova.

V soukromí byl prý bývalý prezident plný humoru a nadsázky. Když ale promlouval k národu, byl trošku jiný. „Říkal jsem mu: ,Vašku, ten celoživotní humor, který máš u sebe, je nesmírně krásný, zkus to přenášet do veřejných vystoupení,‘“ popsal Kocáb.

Lidem vždy naslouchal

Jednou z Havlových nejlepších vlastností prý bylo to, že si vždy nechal poradit. „Skutečně lidem naslouchal. Je strašně těžká věc pro mocipány, aby se neuzavřeli do arogance a pocitu, že něco ví nejlíp,“ uvedl Kocáb a dodal, že následovníkům se právě tohle přihodilo v míře vrchovaté.

Na první dojem ale Havel jako státník moc nepůsobil. „Působil trochu medvídkovsky, ženy ho za to měly rády. V hlavě byl ale státník, kterého respektovali největší světoví státníci té doby. Politický svět mu ležel u nohou,“ líčil Kocáb.

Dlouholeté a intenzivní přátelství chtěl Kocáb ještě vylepšit, a tak Havla požádal, aby se stal kmotrem jeho syna. „Chtěl jsem, aby nás spojovalo něco nad rámec přátelství, bez váhání to přijal. Teď bojuji o to, aby si Miky uvědomil, jakého má kmotra,“ řekl Kocáb a přirovnal Havla k Masarykovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:55

Výrobce čipů a grafických karet Nvidia v Rusku ukončuje všechny své aktivity

20:42

Německý Spiegel podle Reuters informoval, že členské státy EU souhlasily s poskytnutím výcviku 15 tisícům ukrajinských vojáků

20:30

V německé Geře demonstrovalo proti vládě a válce na Ukrajině až 10 tisíc lidí

19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.