Vánoce jsou pro Čechy obvykle svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se z kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které našli pod stromečkem. Jak jsou na tom ale národností menšiny žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS našla několik zajímavých případů.
Albert Rüster (22), původem ze Švédska:
„U nás každý rok záleží, jestli si svou prosadí česká část rodiny, nebo švédská. Tím pádem jsem už zažil Vánoce s kaprem, salátem a koukáním na film Pelíšky, ale také Vánoce s lososem a masovými kuličkami köttbullar (tradiční švédské jídlo). Princip s dárky pod stromečkem je však vždy stejný.“
Viktoria Šeršnyová (21), původem z Kazachstánu:
„Naše rodina má Vánoce podle juliánského kalendáře až 7. ledna. Není to pro nás extra výjimečný den. Podobně jako Češi slaví Vánoce, my oslavujeme Nový rok. Dárky necháváme pod stromečkem a 1. ledna je rozbalujeme. K jídlu děláme různé saláty včetně bramborového a v noci zapalujeme ohňostroj.“
Jakub Dang (27), původem z Vietnamu:
„Moji rodiče se přizpůsobili českým tradicím. Na Štědrý den děláme bramborový salát a řízky. Cukroví nepečeme, což ale nevadí, protože ho často dostáváme od zákazníků v obchodě. Vánoční stromek jsme dříve kupovali umělý, poslední roky jsme však přesedlali k živému.“
Diana Sanghová (21), původem z Mali a Guiney:
„Jsme dost počeštělá rodina a vzhledem k tomu, že se v Africe Vánoce skoro neslaví, v Česku je trávíme podobně jako všichni kolem. Máme štědrovečerní polévku, kapra s bramborovým salátem a samozřejmě cukroví. 25. prosince míváme s širší rodinou krocana.“
Muataz El-khashab (29), původem z Egypta:
„Z Egypta jsem se do Česka přistěhoval před dvěma lety. Vánoce zde neslavím. Sice jde o státní svátek, ale jinak je můj den vcelku běžný. Nedělám nic výjimečného a ani nic speciálního nejím. Z mého pohledu jde zkrátka o normální den.“
Gary Alex (28), původem z Bolívie:
„Štědrovečerní večeři míváme kvůli tuzemskému vlivu stejnou jako Češi – kapr a bramborový salát. Má vlast však rozdílně vnímá, kdo nosí dárky pod stromeček. Část Jihoameričanů je ovlivněná severem, tím pádem uznávají Santu a dárky si dávají do ponožek. Zbytek dá zase na vlivy kolonizátorů z Evropy, a tak preferuje Ježíška, stejně jako vy.“