Exprezidentovi Donaldu Trumpovi se vzdaluje možnost, že by v amerických volbách ovládl Pensylvánii nebo Michigan, kde se bude hrát o klíčové volitele. Vyplývá to z průzkumu Quinnipiac University v Connecticutu, který se zaměřil na tři strategické státy. Podle něj Trump naopak drží šance ve Wisconsinu.
Americká volební bitva o swing states – státy, kde se sympatie voličů průběžně přelévají – vrcholí. Jejich seznam je známý, méně očividné jsou ale finální výsledky, které v těchto státech určí příštího prezidenta USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump má hlavu na špalku, píše po atentátu CNN. Incident roztočil další spirálu nenávisti
Teď je venku nejnovější průzkum Quinnipiac University v Connecticutu, který se zaměřil na náladu ve třech swing states – Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Když se průzkum porovná s nedávným šetřením americké CNN, dá se ze srovnání vyčíst, ke komu se preference voličů stáčejí.
Trump nově odmítá další debatu s Harrisovou. Jen chce zastavit pokles preferencí, píše CNN
Republikánský kandidát Donald Trump se prozatím nechce účastnit žádné další debaty s demokratkou Kamalou Harrisovou. Středeční souboj podle svých slov stejně vyhrál. Průzkum CNN ale ukázal opak. Podle webu se Trump nechce vystavit riziku, že by těsně před volbami znovu klopýtl.
Zatímco zářijový průzkum hlásil, že je v Pensylvánii, kde vítěz sebere hned 19 volitelů, bitva vyrovnaná, ten novější říká něco jiného. Ukazuje totiž nastupující vedení demokratky Kamaly Harrisové, která by ve státě podle průzkumu získala 51 procent hlasů, republikán Donald Trump jen 45 procent.
Trvající převahu Harrisová potvrzuje i ve státě Michigan, kde by podle průzkumu získala 50 procent hlasů, Trump 45. Ve státě na břehu Michiganského jezera se rozhoří bitva o 15 volitelů.
Wisconsin je v patové situaci
To ve Wisconsinu se situace mění a ještě více zamotává. V zářijovém průzkumu tam vedla Harrisová o šest procent. Nová data ale ukazují, že viceprezidentka část voličů ztratila a ve státě by vyhrála jen těsně. Získala by 48 procent hlasů, Trump 47 procent.
Migranti tam jedí psy a kočky, tvrdil Trump. Ve městě Springfield teď někdo nahlašuje bomby
Město Springfield v americkém státě Ohio se v pátek druhý den v řadě potýkalo s nahlášenými bombami poté, co jej exprezident Donald Trump a jeho spojenci vtáhli do předvolební kampaně nepodloženými tvrzeními o zločinech přistěhovalců z Haiti. Informovala o tom televize NBC News. Trump mezitím na imigranty ve městě dál útočil a nepravdivě uvedl, že v Ohiu pobývají nelegálně.
Ve Wisconsinu se Trump s Harrisovou utká o deset volitelů. Právě počet volitelů je v systému amerických prezidentských voleb nejdůležitější. Aby některý z kandidátů vyhrál, potřebuje celkem získat alespoň 270 volitelů, celkem je jich ve hře 538.
Každý stát USA má přidělený jiný počet volitelů. Čím je stát lidnatější, tím více volitelů má. Nejvíce má Kalifornie – 55 – kteří nejspíše připadnou Harrisové. Další velké státy jako Texas (40 volitelů) a Florida (30 volitelů) zase s největší pravděpodobností získá Trump. Počet volitelů v jednotlivých státech se oproti minulým volbám měnil.
Průzkum univerzity v Connecticutu odhalil i politická témata, která se kandidátům na prezidenta USA lépe daří prosazovat. Trumpovi voliči věří více v kontextu ekonomiky nebo imigraci. Harrisová je naopak pro oslovené respondenty účinnější v boji za potraty a zachování demokracie v USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyřeším válku na Ukrajině už před inaugurací, řekl Trump. Chcete se vzdát, tepala ho Harrisová