Milenka se narodila jako zdravá holčička, která se v roce 2015 těšila do první třídy. Vše ale změnila tragédie, k níž došlo v létě stejného roku. Dívenka se nepozorovaně vydala z domu svých prarodičů na zahradu, kde ji pak babička s dědečkem našli na dně bazénu. I přes okamžitou pomoc strávila Milenka dva týdny v umělém spánku. Po jejím probuzení přišla rána – kvůli těžkému poškození mozku skončila holčička ve vigilním kómatu. Pomoci jí mohou nejrůznější procedury, které jsou však finančně nákladné.
Prvního února 2010 se Milenka narodila jako zcela zdravé dítě. Docházela do školky v Dolním Bousově a v roce 2015 se těšila na nástup do první třídy na základní škole. K tomu však již nedošlo.
„V červnu, když Milenka spala u svých prarodičů, nepozorovaně odešla z domu na zahradu. Její prarodiče ji našli na dně bazénu. Okamžitě ji začali oživovat, do pár minut navíc přijela záchranná služba i vrtulník, který dívenku transportoval do nemocnice Motol v Praze,“ přibližuje nadační fond Marka Koštíře.
Milenka kvůli tonutí skončila ve vigilním kómatu. Zdroj: Znesnáze21
Uplynulo čtrnáct dní, když lékaři Milenku probudili z umělého spánku. Všichni věřili a doufali, že vše bude v pořádku a dívenka bude stejná jako dříve. To se však nestalo. „V propouštěcí zprávě byly výrazy, které jsme nikdy předtím neslyšeli. Vigilní kóma, HIE po tonutí, což znamená stav mozku po nedostatku kyslíku. Spastická tetraplegie, tedy plné ochrnutí všech končetin. Epilepsie, tedy nemoc mozku po HIE,“ uvádí prarodiče.
Pomáhejme společně
Redakce CNN Prima NEWS navázala spolupráci s dárcovskou on-line platformou Znesnáze, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. Pokud i vy chcete pomáhat potřebným, podpořte některý z projektů či sbírek, které naleznete na webu CNNPrima.cz nebo právě na stránkách znesnaze21.cz.
Vigilní kóma představuje stav, do něhož se člověk dostane kvůli těžkému poškození mozku. V případě Milenky se tak stalo důsledkem tonutí. Postižené osoby pak spontánně otevírají oči, žvýkají, mlaskají, zívají a nedokáží navázat spojení s okolím. Nemluví, postrádají emoční reakce. „Protože nenaskočil reflex polykání a aby se zajistilo dýchání, byla provedena tracheostomie, tedy zavedení trubice do hrtanu,“ pokračují prarodiče.
Milenka ušla kus cesty
S pomocí trubice Milence odsávají z krku hleny a sliny. Vzhledem k tomu, že dívenka nepolyká, bylo nutné zajistit příjem potravy pomocí PEG – hadičky zavedené do žaludku. „Letos to bude sedm let od tragédie. Za tu dobu jsme my, co o ni pečujeme, i Milenka sama, ušli kus cesty,“ podotýká babička s dědečkem, kteří se o vnučku starají.
Odumřelé mozkové buňky se například snaží nahradit pomocí laserové terapie na klinice Cellthera v Brně. „Pomocí této terapie začíná Milenka více vnímat, dokáže i odpovědět. Nikoliv hlasem, ale očima. Sice ne spontánně, ale i polykání se občas dostavuje,“ uvedli. S ochrnutím pomáhá rodině fyzioterapeutka, babička navíc s dívenkou cvičí Vojtovu metodu.
„Starost o Milenku je náročná, občas stresující, ale když vidíme, jak se i sama snaží, dodává nám to energii, víru a elán do dalších dní,“ doplnili prarodiče. S prosbou o pomoc se nyní obrátili na veřejnost. Na stránkách Znesnáze21 vznikla veřejná sbírku, jejíž výtěžek by mohl Milence pomoci posunout se opět o krůček dál.
„Cílem je vybrat 120 tisíc korun pro úhradu série laserových regenerativních terapií v klinice Cellthera Brno. Tyto terapie by mohly výrazně pomoci zlepšení stavu Milenky,“ uvádí nadace Marka Koštíře, která se letos rozhodla právě Milenku a její prarodiče podpořit. Pokud i vy chcete pomoci, můžete tak učinit skrze sbírku nebo přispět na transparentní účet vedený u zmiňované nadace.