Řítíme se do studené občanské války, popsal Paroubek mítinky ANO. Babiš nemůže uhnout

Poslanec Andrej Babiš (ANO) pokračuje v cestách po českých regionech. Předvolební mítinky hnutí ANO se ale v posledních dnech nesou ve velmi bouřlivém duchu a provází je mnoho kontroverzí. Odpůrci hnutí často verbálně útočí na expremiéra i jeho podporovatele. Z řad obou stran pak dochází k fyzickým potyčkám, které vedou k zásahům policistů (někdy i neuniformovaných). Bývalý premiér Jiří Paroubek, který má s napjatou atmosférou na politických akcích bohaté zkušenosti, ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se Česko dostává do stavu „studené občanské války“.

Kontaktní kampaň Andreje Babiše v jednotlivých regionech zvedá v poslední době velké vášně. Často jsou zmiňovány fyzické konfrontace mezi jeho příznivci a odpůrci. Obzvlášť přitom lidem v paměti utkvěl týden starý incident z jihočeských Borovan. 15letý autistický chlapec se na mítinku pokusil organizátorům akce ukrást reproduktor. Následoval zásah tří policistů v civilu. Fotografie, na které tři z nich klečí na mladém výtržníkovi, se rychle objevila jak v médiích, tak na sociálních sítích.

Babišovy mítinky svou bouřlivostí a mírou agresivity přítomných odpůrců i podporovatelů v lecčem připomínají protesty proti akcím sociálních demokratů v čele s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem, to se psal rok 2009. ČSSD tehdy objížděla republiku u příležitosti kampaně do evropských voleb. Vzhledem k tomu, že častým prvkem protestů bylo házení vajec, si série událostí vysloužila přízviska jako „vaječná kampaň“ či „vaječná intifáda“.

„Rozbilo nám to tehdy volební kampaň, nebylo to příjemné. Odpůrci ve stejném duchu chtěli pokračovat i před sněmovními volbami v roce 2010. Když začaly první ataky na našich mítincích, možná jsem udělal politickou chybu v tom, že jsem ty akce přerušil,“ vzpomínal Paroubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Své rozhodnutí zpětně považuje za rozporuplné.

„Nechtěl jsem být ve stavu studené občanské války, do kterého se teď situace zvolna dostává. Zájmům státu to tehdy prospělo, ale zájmům ČSSD příliš ne. Když uhnete, tak prohrajete. Andrej Babiš je ve složité situaci, nebude moci uhnout,“ prohlásil bývalý politik.

Je však přesvědčen, že hnutí ANO se nyní nenachází v tak kritické situaci jako ČSSD v roce 2009. Podle Paroubka je totiž Babišovi více nakloněno veřejné mínění. „Na rozdíl od něj (Babiše) proti nám v té době byla všechna média. On má polovinu médií. Jakmile jsem řekl, že se do mě někdo netrefil a že neumí házet, tak se to hned rozvíjelo,“ zmínil Paroubek.

Hnutí ANO zatím neuvažuje o tom, že by svou kontaktní kampaň kvůli odpůrcům jakkoliv přerušovalo. Ve čtvrtek Babiš vyrazil na další setkání do Středočeského kraje. Odpoledne ho čeká Ústecký kraj.

Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi příznivci a odpůrci, budou postupovat jinak než v minulosti. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, a to včetně takzvaných antikonfliktních týmů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

19:17

Všechny za všechny. Ukrajina s Ruskem jednají o výměně vězňů a zajatců

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?