Některé děti se vrátí do školy (zdroj: CNN Prima NEWS)
Do školek a škol by se v první fázi od 12. dubna měli začít vracet nejstarší předškoláci a rotačně studenti prvních ročníků. Celý druhý stupeň a většina středoškoláků i vysokoškoláků by až na výjimky zatím zůstaly doma. Alespoň tak s tím počítá plán resortu školství, podle kterého mají ředitelé škol nahlásit příslušné počty dětí kvůli testování a který ve čtvrtek představil ministr školství Robert Plaga (za ANO)
Zda to tak skutečně bude, musí ještě po Velikonocích potvrdit vláda. Termín 12. dubna ve čtvrtek představil ministr školství Robert Plaga s tím, že ještě bude velmi záležet na epidemiologické situaci a otevření škol a školek se může po okresech a krajích lišit.
Resort školství zatím jasně představil jen plán toho, kdo jako první do škol půjde. CNN Prima NEWS to pro vás přehledně sepsala a můžete se podívat, zda se to týká právě těch vašich dětí.
Školky
Nejstarší předškoláci, tedy poslední ročníky ve školkách, by měli být těmi, kdo se do školek vrátí jako první. Školky ale budou muset zajistit, aby se setkalo maximálně 15 dětí ve třídě. Zároveň ve čtvrtek ministr Plaga dodal, že návrat se bude odvíjet od konkrétní epidemické situace v krajích a okresech a je tak možné, že se návrat bude po republice lišit.
Základní školy – 1. stupeň
Žáci na prvním stupni by se výuky měli účastnit také hned v první fázi. Do škol by měli vyrazit všichni s tím, že budou po týdnu rotovat celé třídy. Tedy třeba 1. A půjde první týden a 1. B zůstane doma a druhý týden si to vymění. Vliv bude mít ještě epidemická situace.
Jednotřídky ve školách do 75 žáků
Pro žáky v těchto školách podobně jako pro předškoláky žádné omezení neplatí a mohou do školy vyrazit všichni společně.
Základní školy – 2. stupeň
Žáci od pátých do devátých tříd se do škol zatím nevrátí a zůstává pro ně povinná domácí distanční výuka. Jistá výjimka bude platit pro deváťáky. Ti se mohou v maximálním počtu šesti žáků účastnit individuálních konzultací s vyučujícím ve školách.
Gymnázia
Pro gymnazisty stejně jako pro studenty druhého stupně ZŠ platí pouze domácí výuka. S návratem do škol se v první fázi nepočítá ani s maturanty. Pro ty ale stejně jako pro deváťáky platí možnost individuálních nebo skupinových konzultací.
Studenti všech vysokých škol už několik týdnů bojují za to, aby se právě kvůli ztíženým podmínkám nekonala klasická maturita, ale tzv. úřední. Tedy aby studenti dostali průměr známek z celého studia.
Konzervatoře a vyšší odborné školy
Studenti konzervatoří a vyšších odborných škol by měli mít výjimky pro praktickou výuku. Pro teoretické předměty jim zůstává distanční domácí výuka.
Speciální školy
Žáci a studenti speciálních škol podobně jako studenti malotřídek nemají omezení žádné. Při prvním navrženém termínu se tak budou moci vrátit do škol.
Vysoké školy
Návrat do škol se ale v žádném případě netýká vysokoškoláků. Pro ty zůstává distanční výuka. Výjimku mají jen ti, kteří potřebují pro závěrečné zkoušky absolvovat kurzy praktické a laboratorní výuky.
Podmínky při prezenční výuce
Ti, kteří se do škol vrátí, musí dodržovat hygienická nařízení. Mezi ta patří například pravidelné testování či povinnost nosit roušky. Roušky nakonec nebudou povinné pro nejmenší, ač to původně vláda zvažovala.
Podmínky:
- Testování dětí dvakrát týdně antigenním testem, nebo jednou týdně PCR testem
- Testování bude probíhat ve školách ne doma
- První test vždy v první den prezenční výuky
- Děti v ZŠ mají povinnost nosit roušku
- Studenti na SŠ, VOŠ a VŠ mají povinnost nosit respirátor
- Povinné větrání mezi hodinami i v nich
- Zajištění homogenity skupin
Ve školách i školkách by měly pro děti fungovat školní družiny i jídelny, ale opět musí zůstat zachovány hygienické podmínky.
Školství zveřejnilo také nejčastější otázky, na které se rodiče ptají. Čtěte zde.
Uzavřené budou muset stále ještě zůstat i umělecké a jazykové školy nebo střediska volného času. Zda se na ně dostane v dalších fázích, by mělo být jasnější po zveřejnění informací resortu školství.