Policejní usnesení o odložení reklamní větve kauzy Čapí hnízdo není pravomocné. Ve středu o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které v případu vykonávalo dohled. Policie podle všeho udělala chybu při určení okruhu poškozených subjektů. Poškození si mohou podat stížnost. V případu čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), která aktuálně kandiduje za ANO do Senátu na Vysočině. Společnost Agrofert, které se kauza týká, trvá na tom, že zákon neporušila.
„V počáteční fázi dohledu bylo zjištěno pochybení policejního orgánu, které státní zástupce vykonávající dozor nenapravil. Jedná se o nesprávné určení okruhu poškozených subjektů,“ uvedla státní zástupkyně z pražského Vrchního státního zastupitelství (VSZ) Kateřina Weissová.
„Byl vydán pokyn Městskému státnímu zastupitelství v Praze ke zjednání nápravy. Usnesení, jímž byla věc odložena, tedy není pravomocné,“ dodala s tím, že VSZ bude v případu nadále vykonávat dohled.
Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Podle médií se kriminalisté zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly údajně buď fiktivní, nebo předražené.
Drsné přijetí v Třeboni: Babiš kvůli pískotu vycouval svůj obytňák, mluvil o atentátu
Ne všude se bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) při cestách po republice ve svém obytném voze setkává s nadšeným přijetím. V úterý jej během turné po jižních Čechách překvapily desítky pískajících demonstrantů v Třeboni. Expremiérovi nezbývalo než před demonstranty z místa vycouvat. Celé situaci přihlížel také první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Agrofert má informace pouze z tiskového prohlášení Vrchního státního zastupitelství v Praze, sdělil mluvčí holdingu Pavel Heřmanský. „Nadále jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem,“ dodal.
O odložení případu policií informovalo městské státní zastupitelství letos v červnu, v následujícím měsíci tento postup samo potvrdilo. Z důkazů totiž podle něj vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Vrchní státní zastupitelství si následně vyžádalo k dohledu jak policejní, tak i dozorový spis. Dohled i nadále pokračuje, upozornila Weissová.
Hlavní větev jde k soudu
Podstatou hlavní větve celé kauzy je údajná snaha o dotační podvod. Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala 50milionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.
Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů. Oba obžalovaní, tedy Babiš i Nagyová, vinu už dříve odmítli. Někdejší premiér celou věc opakovaně označoval jako „účelovku“ a snahu nepřátel vyhnat ho z politiky.
Soud se začne kauzou zabývat již v pondělí 12. září, poslední nařízené jednání se pak bude konat 21. října. Celkem je zatím naplánováno třináct jednacích dní.