Zákazová značka s dodatkem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ prověří i ty nejzkušenější řidiče. Naučit se totiž nazpaměť, kdo za značku opravdu vjet může, a kdo naopak ne, je prakticky nemožné. Tento článek vám tedy v případě, že se s touto značkou setkáte, může posloužit jako takový tahák.
Úseků označených zákazovými značkami a dodatkem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ najdete ve větších českých městech plno. Zpravidla pak v hojně obydlených ulicích, kde mají tyto značky zamezit tvorbě hustšího provozu. Ve výsledku však mají často obrácený efekt a jejich pravidla omezují nejen návštěvníky přilehlých firem či nemovitostí, ale i samotné obyvatele a vlastníky.
K TÉMATU: Policisté si oblíbili jednu značku. Řidiči totiž často nevědí, jak rychle za ní mohou jet
Podle zákona smí totiž za tuto zákazovou značku vjet pouze vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby. Auta přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozy taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.
Kdo může pokračovat za touto značkou v jízdě, je tedy poměrně jasné. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se zaměříme na to, kdo za značku naopak nesmí. Začneme těmi vozidly zajišťující zásobování. Ty smí za značku vjet, pokud do místa za ní něco dováží, nikoliv ale pokud něco odváží.
V praxi to tedy vypadá tak, že pokud kurýr jídlo do ulice za touto značkou dováží, může za ní normálně vjet. Jakmile by ale například jídlo z restaurace nabíral a teprve někomu rozvážel, hrozí mu pokuta za porušení zákazu vjezdu. Ospravedlnila by ho pouze skutečnost, že řídí vůz provozovaný restaurací či firmou, která má v dané ulici své sídlo.
Dále pouze s firemním autem
Podobně to pak funguje také u zaměstnanců. Jakmile byste jeli jako zaměstnaná osoba do práce, která je za touto značkou, svým vlastním autem, hrozí vám pokuta. Pokud jste však za volantem firemního auta, které má zde své sídlo, městské policie se bát nemusíte. Minimálně to bude chtít nějak dokázat.
K firmám, které mají za značkou s dodatkem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ svou provozovnu, se autem ve finále nedostanou například ani jejich zákazníci. A náklonnost k této dopravní značce nebudou mít rozhodně ani místní obyvatelé, protože jejich návštěva musí nechat auto před značkou a dojít pěšky. Jediná možnost, jak by mohli před vašim domem parkovat, je nechat je u vás přespat.
Pokuta není zrovna malá
Jak už jsme avizovali, vjet do tohoto zákazu smíte totiž ve chvíli, kdy jste zde ubytovaní, respektive tu nocujete. Že nejde o pouhé věštění ze zákona, ale o opravdová fakta, nám potvrdil i mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka: „Ani jako zákazník přilehlé provozovny či rodinná návštěva nejste dopravní obsluhou ve smyslu významu uvedené dodatkové tabulky podle přílohy č. 6 k vyhlášce č. 294/2015 Sb.“
Těm, kteří za značku vjedou a nebudou pro to mít ze zákona pádný důvod, hrozí nemalá pokuta. „Tento přestupek mohou strážníci městské policie řešit standardně domluvou, pokutou či oznámením správnímu orgánu. Pokuta na místě může být až do výše dvou tisíc korun,“ sdělila nám mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pokuta za slušnost. Za použití výstražných světel v autě hrozí vysoká pokuta