Pranice o ježky? Lidé začínají chápat důležitost divokých zvířat na zahradách

Léta se lidé snažili své zahrady udělat sterilní. Bojovali s hmyzem a volně žijícími živočichy, které ze svých pozemků vyháněli všemi možnými způsoby. Teď se ale karta začíná obracet. Zahrádkáři totiž začali pomalu chápat, že takový hmyz, ptáci nebo ježci jim mohou být vlastně velmi užiteční. A tak začali vymýšlet způsoby, jak je na své zahradě udržet.

„Často se to stává, že lidé, kteří nám přivezou ježka ze své zahrady, tak ho chtějí zase zpátky. Takže si vždycky poznamenáme do karty, že tohoto konkrétního ježka chtějí lidé zase zpátky, a pak jim ho vracíme,“ popisuje Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy. Podle ní to souvisí se zájmem o přírodní zahrady. „Dřív to bylo ojedinělé, byly to případy, kdy měl člověk ježka na zahradě a znal ho, měl k němu nějaký vztah a chtěl ho zpátky, ale dneska je to častější. Navíc se nám ozývají lidi, že ježka na zahradě nemají, ale chtěli by ho tam mít, a tak ho chtějí od nás,“ dodává.

Paní Hana patří do první skupiny – našla ježka vysíleného po zimě a odvezla ho do záchranné stanice v pražských Jinonicích. Tam nabral síly a v současné době už po nocích pochoduje po „své“ zahradě. „Ježka jsem do stanice přinesla, protože jsme ho našli ve dne a ležel na trávě na zahradě, takže vypadal, že potřebuje pomoc. A teď jsem dostala informaci, že si můžu pro ježka přijet, abych ho vypustila v místě nálezu. Je to jeho domov,“ říká v reportáži nad článkem Hana.

Anglickým trávníkům odzvonilo?

Zájem o živočichy na zahradách zaznamenal i vedoucí Záchranné stanice na Huslíku Luboš Vaněk. „Trend vysečených zahrad, který tady byl, pomalu ustupuje a lidé si uvědomují, že ti volně žijící živočichové jsou spjati s jejich zahradou. Teď se snaží zvířata nalákat, aby je na zahradách měli,“ říká Vaněk s tím, že vytvoření takového lákadla není vůbec složité. Stačí se vyvarovat anglickým trávníkům. „Tam se nevyskytuje hmyz. Všichni živočichové jsou tam, kde je potrava, a to je základ všeho. Potrava a místo, kde mohou v klidu přežívat.“

Pokud byste na vaší zahradě rádi viděli nejen ježky, ale třeba i ptáky, ještěrky nebo různé druhy motýlů, pak byste se měli zaměřit na výsadbu původních ovocných stromů, jehličnanů, ale i keřů nebo původních květin. A pokud můžete nechat jeden kout zahrady „zdivočet“, tedy ponechat ho ladem bez pravidelné údržby, budou vám volně žijící živočichové o to vděčnější.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.