Pokud platíte daně v Rusku, způsobujete umírání lidí na Ukrajině, vzkazuje dlouhodobě kyjevské vedení společnostem, které se ani po více než roce od vypuknutí ruské invaze nestáhly ze země Vladimira Putina. Kdo na takzvaný „seznam hanby“ patří? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila podrobný a přehledný výčet.
Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu, která započala v únoru 2022, se z Ruské federace stáhly stovky západních firem či investorů. Některé společnosti váhaly v řádu dnů, jiným toto rozhodnutí trvalo několik týdnů či měsíců.
Už v březnu 2022 z Ruska odešel obrovský počet světových automobilek, společností z oblasti telekomunikace či IT, bank, firem ze zábavního či módního průmyslu, energetických gigantů nebo potravinářských firem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko už kromě nafukovacích tanků nemá co ukázat. Přehlídka bude žalostná, říká Fištejn
Mnoho společností naopak běsnění ruské armády na Ukrajině už déle než rok zcela ignoruje a sleduje především vlastní ekonomické zájmy. Kdo z velkých hráčů tedy v Rusku stále zůstává? Takzvaný „seznamu hanby“ pravidelně zveřejňuje například institut CELI patřící pod americkou Yaleovu univerzitu, což je prestižní soukromá škola v New Havenu ve státě Connecticut.
Válka na Ukrajině
„Už více než tisíc významných společností od začátku invaze veřejně oznámilo, že dobrovolně omezují své operace v Rusku nad rámec minima, které zákonně vyžadují mezinárodní sankce. Jiné zde naopak nadále nerušeně působí,“ uvádí CELI v nejnovější zprávě z 23. dubna 2023. Chování jednotlivých firem nyní rozděluje do pěti kategorií – F, D, C, B, A.
Zatímco skupina A obsahuje seznam firem, které v Rusku zcela ukončily veškeré závazky, do kategorie F a D patří ty, které pokračují v podnikatelských aktivitách bez většího rozdílu, nebo dokonce svůj postoj nezměnily vůbec. Redakce CNN Prima NEWS vybrala výčet (Čechům známějších) firem, které patří do kategorie F nebo D.
Společnosti z celého světa
Často se ve veřejném prostoru mluví o švýcarské nadnárodní společnosti Nestlé, která je z hlediska tržní kapitalizace největším potravinovým koncernem na světě. Vyrábí například čokoládové tyčinky Kit Kat a cereálie Nesquik. Švýcarský kolos až v březnu tohoto roku oznámil, že výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, což jej nyní řadí do kategorie D.
Z potravinářských gigantů v Rusku nadále působí rovněž francouzský výrobce zpracované zeleniny Bonduelle, americký Kraft Heinz, německý obchodní řetězec Globus, americké řetězce restaurací TGI Friday's a Subway, řetězec pizzerií Domino's Pizza či britský Unilever, který se zabývá i výrobou produktů pro péči o tělo.
Z oblasti elektroniky na seznamu figurují čínský Huawei nebo nizozemský Philips. Z bankovních institutů lze ve výčtu najít italskou UniCredit nebo nizozemské ING.
V Rusku také stále působí hned několik velkých farmaceutických společností, jmenovitě britská AstraZeneca, americký Pfizer i Johnson & Johnson. A jak je to s energetickými a palivovými firmami? Ruská invaze nepřesvědčila k výraznější změně postoje rakouského zpracovatele paliv OMV ani francouzskou energetickou firmu Veolia.
Mezi další známé firmy, které stojí za zmínku, patří třeba textilní společnosti Calzedonia, Diesel, Lacoste či Quicksilver nebo nápojové značky Red Bull, Heineken a Carlsberg. Z českých firem v kategorii F nefiguruje ani jedna, ve skupině D však naleznete výrobce dmychadel Kubíček VHS a výrobce obráběcích strojů a soustruhů Toshulin.
Kategorie F (podnikají v Rusku prakticky bez omezení)
- Bonduelle
- Calzedonia
- Diesel
- Emirates Airlines
- Globus
- Lacoste
- Patreon
- Qatar Airways
- Quicksilver
- Riot Games
- Storck
- TGI Friday's
- Turkish Airlines
- UniCredit
- Veolia
- Vinci SA
- Yamaha
- Zepter
Kategorie D (odkládají budoucí investice, pokračují v podstatné části podnikání)
- Airbus
- AstraZeneca
- Bosch
- Cargill
- Carlsberg
- Delonghi
- Domino's Pizza
- Ecco
- Heineken
- Huawei
- ING Bank
- Johnson & Johnson
- Kraft Heinz
- Kubíček VHS
- Lenovo
- Nestlé
- OMV
- Pfizer
- Philips
- Red Bull
- Subway
- Toshulin
- Unilever
Do skupiny C pak patří firmy, které v Rusku omezují významné obchodní operace, ale pokračují v některých jiných. Pomyslnými „premianty“ jsou pak podle institutu CELI ty, které aktivity v Rusku skončily úplně, tudíž patří do kategorie A (úplné utlumení), nebo B (částečné s hypotetickým návratem při zlepšení politické situace).
„Seznam hanby“ už v minulosti několikrát zveřejnila ukrajinská vláda. Naposled tak učinila v listopadu minulého roku. „Mezinárodní společnosti nadále fungující v Rusku přímo financují válečné zločiny a genocidu Ukrajinců. Opakuji svou výzvu jejich zákazníkům a partnerům, aby bojkotovali tyto značky, dokud nepřestanou vydělávat na krvi a nestáhnou se z Ruska,“ vyzval před časem ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Podobně se vyjádřil i ukrajinský resort obrany: „Tyto společnosti stále neopustily krvavou federaci. Říkají tomu byznys. My tomu říkáme sponzorování teroristického státu.“ Kyjev často upozorňuje, že odchod západních firem z Ruska oslabuje tohoto agresora a naopak posiluje ukrajinskou pozici.