Prezidentský kandidát Janeček vydělal první milion v kasinu, přirovnává se k Zelenskému

Matematik a miliardář Karel Janeček patří k prezidentským kandidátům, kteří ve volbách mohou jen překvapit. Úspěšný podnikatel založil několik nadačních fondů, vymyslel systém burzovních algoritmů a unikátní volební model D21. Taky ale proslul kontroverzním protivakcinačním projevem na Českém slavíkovi a troufalým přirovnáním k ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, jelikož sám „také zažil situace na hraně, třeba kolem seskoků padákem“.

Prezident pro 21. století. Důraz na vzdělávání, spravedlivý stát nebo zdravý a aktivní život. Česko jako vzor nejen pro Evropu, ale pro celý svět.

To je jen několik hesel, která provázejí prezidentskou kampaň byznysmena Karla Janečka. Plzeňský rodák sice ve 49 letech patří k nejmladším kandidátům, v životě toho však už stihnul dost.

První milion si třeba vydělal již jako student, když si v amerických kasinech dokázal při hře black jack spočítat pravděpodobnost, zda spíše vyhraje nebo prohraje. Pokud by v nadcházejících volbách uspěl, byl by prvním českým prezidentem, který má zakázán vstup do většiny kasin v USA.

Sám by ale asi ze svého životopisu zdůrazňoval trochu jiné položky.

Majetek postavený na IQ

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, doktorský titul PhD. v oboru finanční matematika získal na vyhlášené americké škole Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Působil jako vědecký pracovník na rakouské akademii věd, je zakladatelem vlivné společnosti RSJ. Vymyslel program, který dokáže sám obchodovat na burze; jen díky němu vydělává stovky milionů korun ročně.

Mimo to je též známým bojovníkem proti korupci, založil několik nadací a nadačních fondů. Pravidelně podporuje vědu, snaží se pomáhat obětem „podvodu, agrese a iracionální byrokracie“. Usiluje o rozvoj aktivní občanské společnosti a zdravěji fungujícího státu.

Velkou pozornost si zasloužil jeho volební model D21, založený na efektu více hlasů. Každý volič v něm má více hlasů, v některých případech může udělit i hlas minusový. Janečkova inovace by ve volbách oslabila populisty, extremisty a další kandidáty, kteří rozdělují společnost.

Zajímavá odbočka: Nezisková organizace H21 se podle zmíněného modelu pokusila přepočítat výsledky posledních prezidentských voleb. A došla k tomu, že s jeho využitím by v roce 2018 nevyhrál Miloš Zeman, nýbrž Jiří Drahoš.

Prezident, který spojuje společnost

Po dalších pěti letech se o prezidentskou funkci uchází i sám Janeček. Když v lednu 2022 oficiálně oznamoval kandidaturu, prozradil, že k jeho hlavním cílům patří boj proti populismu, který považuje za metlu celého lidstva.

Často mluvil i o nutnosti sjednocení společnosti.

„Považuji to za kritické, protože společnost je v dnešní době šíleným způsobem rozdělená, někteří lidé jsou diskriminováni,“ vysvětloval. „Není například možné, aby byly diskriminovány děti, které jsou neočkované, že nemohou jet na školní výlet.“

S podobnými názory veřejně vystoupil i na vyhlášení ankety Český slavík.

„Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil mimo jiné v přímém televizním přenosu.

Podpora Ukrajině i troufalá analogie

Televize Nova, která vyhlašování vysílala, se od jeho vyjádření zpětně distancovala, označila jej za exces. S Janečkem ze stejného důvodu přestal spolupracovat i Nadační fond Neuron, který před lety sám založil na podporu vědy a výzkumu.

Nebyl to jediný Janečkův názor, který vzbudil rozruch.

Už od února 2022 jednoznačně odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině, konflikt označuje za absolutně nepřijatelný. V březnovém rozhovoru pro Deník N však nad rámec toho s překvapivou smělostí dodal, že by se v případě války choval jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Jeho jednání je důkaz odvahy, je to obdivuhodné a skvělé. A já věřím, že bych v podobné situaci jednal analogicky,“ řekl. „Já jsem ve svém životě zažil více situací na hraně. Není to úplně věc, kterou bych mohl komunikovat do detailů, ale souvisí to s některými mými aktivitami. Například se seskoky padákem. Jsou situace, kdy se člověk může dostat do rizik, a mně se to skutečně i stalo.“

Odmítnutí Babiše i pět dětí

Prezidentské volby pro Janečka každopádně nebudou první příležitostí ke vstupu do vrcholné politiky. Už v roce 2011 ho prý oslovil Andrej Babiš, aby založil novou stranu.

„Já bych v ní byl šéfem, on by ji financoval,“ vybavil si Janeček s tím, že nabídku odmítnul. „K Babišovi jsem nikdy neměl důvěru ani jako k manažerovi, ani k člověku, který by mohl řídit stát nebo politickou stranu. Podle mě není ten typ osobnosti.“

Jeden z nejbohatších Čechů je potřetí ženatý. Se současnou manželkou Liliou má dvě děti, z předchozích svazků další tři. Mezi jeho záliby patří sportovní gymnastika a rychlá jízda v autě – na závodním okruhu má osobní rekord 324 kilometrů v hodině.

Tagy: