reklama

Neschopenku kvůli omikronu vystaví rovnou zaměstnavatel. Novinka bude platit od pondělí

Pro neschopenku ne k lékaři, ale přímo k zaměstnavateli. Takový je záměr ministerstva zdravotnictví v boji proti omikronu. Pokud někomu vyjde při povinném testování ve firmách pozitivní test, může zaměstnavateli oznámit, že chce neschopenku, a ten zadá žádost do systému, který ji automaticky vytvoří. Novinka by měla fungovat už od pondělí.

reklama

Začalo to e-receptem, pokračuje to e-neschopenkou. Digitalizace si pomalu, ale jistě, proráží cestu resortem zdravotnictví. A to i kvůli omikronu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) totiž očekává, že počty nakažených raketově porostou.

„Ta neschopenka má platnost ode dne, kdy měl zaměstnanec pozitivní výtěr,“ popsal Válek. V praxi to bude vypadat tak, že když vám při povinném testování v práci ukáže antigenní test pozitivitu, zaměstnavatel se přes elektronický systém spojí s hygienickou stanicí a vyplní všechny potřebné informace.

Nakažený se může rozhodnout, jestli chce jít na neschopenku, nebo bude pracovat z domova. „Je tam takové zaškrtávácí políčko – vystavit neschopenku ano/ne. To znamená, že když se domluvíte se zaměstnavatelem, že budete v karanténě doma, ale chcete dále pracovat v režimu home office, je to možné,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Výhodou elektronické neschopenky je rychlost a hlavně to, že covid pozitivní pacient nemusí kontaktovat svého praktického lékaře. „Původně to vypadalo, že by tohle šlo cestou praktických lékařů, což by pro nás znamenalo úplné zahlcení. My bychom se měli primárně postarat o lidi, kteří budou nemocní. To znamená o ty, kteří budou mít příznaky. Že se to takhle nastavilo, samozřejmě vítáme,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

V tuto chvíli probíhají poslední úpravy, o víkendu proběhne zátěžový test a od pondělí by měl systém fungovat naplno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama