reklama

Ordinace praktiků se plní i kvůli zrádnému počasí. Jak předejít sezónním onemocněním?

Ordinace praktických lékařů mají v těchto dnech obzvláště napilno. Rapidně totiž vedle covidu přibývá i respiračních onemocnění. Existují ale způsoby, jak jim čelit a předcházet. A nejde jen o zdravý životní styl. Svou roli hraje i psychika.

reklama

Před Vánoci plné ruce práce s covidem, teď praktikům přibyly i další respirační nemoci. Na vině je i počasí jako na houpačce. V případě, že má člověk nějakou respirační infekci, měl by kontaktovat svého praktického lékaře, nejlépe na vzdálený přístup vzhledem k probíhajícímu koronaviru.

Jestliže nechceme skončit v rukou lékařů, radí praktici, abychom po svátcích svá těla posílili racionálnější stravou, než je cukroví, bramborový salát a smažené pochutiny. „Doporučoval bych nějaké vitamínové prostředky, čerstvé ovoce, případně zeleninu, je to o odlehčenější stravě,“ říká praktický lékař Tomáš Kaštovský.

„Na imunitu používám hlívu ústřičnou,“ řekl jeden z dotazovaných občanů v anketě. „Já pivko. To musí být, jinak bych chcípl žízní,“ smál se další s tím, že takhle udržuje zdravé tělo už 28 let.

Pozor na prochladnutí

Abychom podpořili naši imunitu, je důležité nepodceňovat počasí. I když je krásně, teploty jsou stále velmi nízké. „Když svítí sluníčko, je velmi riziková záležitost prochladnutí, prostydnutí a predispozice k nějakému onemocnění,“ popsal Kaštovský.

Delší noc a výkyvy počasí nepůsobí dobře podle klinického psychologa Karla Humhala na naši psychiku. I ta nám totiž může upevnit imunitu. Jak se i po této stránce udržet v dobé kondici? „Člověk by měl překonat přirozenou lenost a měl by se trochu pohybovat. Nemyslím, že by měl podávat nějaké olympijské výkony, ale alespoň se projít třeba každý den, když to nevyjde, tak alespoň několikrát týdně,“ vysvětlil Humhal.

Najít si můžete i nějaké hobby, které vám zlepší náladu. A může jít třeba o složení modelu letadýlka nebo lodi. Prostě věnovat se něčemu, co vám podle psychologů udělá radost.

Tagy:
zdraví počasí potraviny lékaři koronavirus COVID-19 respirační onemocnění praktický lékař Karel Humhal

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama