Až sto tisíc korun ročně budou moci získat provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích s počtem obyvatel do jedno tisíce. Případně do tří tisíc, pokud v jednotlivých částech nežije více než tisíc osob.
Vláda schválila dotační program ministerstva průmyslu a obchodu s názvem Obchůdek 2021+, který má pomoci malým koloniálům na venkově. Právě takové obchody bývají centrem dění a sociálních kontaktů malých obcí. Také dostupnost služeb rozhoduje o tom, kde lidé bydlí, či se případně stěhují. Podporu z programu Obchůdek 2021+ bude možné využít ve všech krajích České republiky mimo hlavního města Prahy.
„Maximální dotace z programu Obchůdek 2021+ pro jeden koloniál na jeden rok bude sto tisíc korun,“ oznamuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a popisuje funkčnost projektu: „Bude fungovat na principu výzev pro kraje. První vyhlásí ministerstvo letos, poslední v roce 2025. V praxi to bude znamenat, že se žadatel o dotaci bude obracet na kraj, ve kterém se malá prodejna nachází a bude to kraj, který bude finanční podporu poskytovat.“
Obchůdek 2021+ pomůže podnikatelům i obyvatelům venkova
Vláda schválila dotační program Obchůdek 2021+ z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Pomůže malým koloniálům na venkově. Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do 1 000 obyvatel (resp. do 3 000 obyvatel, kdy v jednotlivých částech obce nežije víc než 1 000 lidí) v něm budou moci dostat finanční podporu na provoz až 100 000 Kč. Právě obchody bývají přirozeným centrem venkova a právě dostupnost služeb rozhoduje o tom, kde lidé bydlí.
Pro letošek bude k dispozici 39 milionů korun, do roku 2025 se v současnosti počítá s celkovou částkou 156 milionů korun. „Nejdůležitějším aspektem programu je nalezení shody mezi ministerstvem a kraji, které budou finanční prostředky poskytovat konkrétním maloobchodníkům. Kraje a starostové vesnic budou garanty toho, že se podpora dostane přímo těm subjektům, které ji potřebují nejvíce a kde bude nejvíce přínosná. Důležitost venkovských prodejen a jejich udržení potvrdila i pandemická situace, kdy lidé žijící na vesnici ocenili možnost nákupů přímo v místě jejich bydliště,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostření a obchodního podnikání ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vinkler.
Jedná se o první program, kdy je podpora zaměřena přímo na provozní náklady obchodníků. To určitě významně přispěje k udržení prodejen na venkově. Na obchod musíme nahlížet jako na základní službu. Programem Obchůdek 2021+ jsme vykročili správným směrem,“ doplňuje starosta obce Vysočina a člen předsednictva Sdružení místních samospráv Tomáš Dubský.
Předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina věří, že projekt také posílí občanskou vybavenost na venkově.
Program Obchůdek 2021+ bude financován ze státního rozpočtu ČR. Pomoc z něj bude sloužit na provozní náklady malých koloniálů, například z ní bude možné hradit mzdy zaměstnanců, nájem, vytápění, osvětlení či ochranné pomůcky.