reklama

Reportáž z New Yorku: Místní nepotřebují výročí, aby vzpomínali

V sobotu 11. září uplyne 20 let od nejtragičtějšího teroristického útoku v dějinách lidstva. Jak vnímají připomínku 11. září sami místní a jaká zde platí opatření popsal reportér CNN Prima NEWS přímo z místa.

reklama

„Když jsme se bavil s Newyorčany, den vzpomínky na 11. září je pro ně důležitý. Jak sami ale říkají, nejen ten. Jeden z nich například sdělil, že nepotřebuje výročí k tomu, aby truchlil,“ popsal náladu v New Yorku reportér CNN Prima NEWS Jakub Říha.

V New Yorku budou platit různá opatření, ať už kvůli bezpečnosti, nebo z úcty k pozůstalým. „Samotný památník se zpřístupní pouze nejbližším, široká veřejnost nebude mít šanci se k místu dostat,“ sdělil dále reportér Říha.

Pietní akt by měl být stejný jako v předchozích letech, v průběhu dne se například bude držet minuta ticha a organizátoři také mají přečíst jména všech obětí. Večer se nad městem rozzáří světelná show.

„Podle místních je letošní rok oproti minulým jiný v tom, že je tu opravdu dost novinářů, a to z celého světa,“ dodal. Na místě jsou také policisté a několik členů armády.

V den smutného výročí 11. září pak bude kolem pietního místa uzavřený perimetr o velikosti dvou bloků. „Akt bude opravdu jen pro pozůstalé, o to intimnější by měl být,“ uzavřel Říha.

Pietní akce se zúčastní i americký prezident Joe Biden. Dorazí k památníku Ground Zero, do Pentagonu i Pensylvánie. Obecně by ale mělo jít o akci apolitickou.

V den, který otřásl americkou společností a vyvolal válku proti teroru, přišlo o život téměř tři tisíce lidí. Bylo mezi nimi i 343 hasičů a paramediků, kteří při záchraně jiných životů položili ten svůj. Bývalý newyorský hasič Tiernach Cassidy jedenácté září přežil – kolegové z jeho bývalé jednotky už ale takové štěstí neměli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama