Reportér CNN Prima NEWS: Požár u Hřenska? Nejtěžší natáčení kariéry, pomohla znalost terénu

Celé Česko už dva týdny mluví o největším požáru v historii země. Plameny v Českém Švýcarsku zachvátily přes 1 000 hektarů lesa a donutily k evakuaci obyvatele několika obcí. Díky obětavé práci stovek hasičů se postupně podařilo dostat požár pod kontrolu. Záběry, které celý národ několik dní sledoval, musel někdo zaznamenat. A jak říká reportér CNN Prima NEWS z Ústeckého kraje Kristián Šujan, prošel si tam nejtěžším natáčením v kariéře.

„Je férové si přiznat, že jsem v tom zpočátku neviděl velké téma. O hořícím národním parku jsem se dozvěděl v neděli 24. července v ranních hodinách. Vypadalo to ale jako běžný požár suchého lesa, který bude mít jen několikahodinové trvání. Když pak hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, po dohodě s editorem jsme zamířili na místo. Kolem třetí hodiny odpoledne už kameraman Tomáš Luczków natáčel v Hřensku plameny v lese nad parkovištěm, já jsem zatím na místě sbíral informace od tiskového mluvčího HZS a zasahujících dobrovolných hasičů,“ vzpomíná Kristián Šujan.

Natáčet několik dní v obtížném terénu národního parku a prostředí plném adrenalinu, je práce pro profesionály, kteří se dokážou na dlouhé hodiny zapřít. „Náročné je to zejména fyzicky kvůli nedostatku času na jídlo, spánek a pití. V úterý jsem například živě vstupoval od 5:55 do 19:00 hodin nepřetržitě. Oběd a večeře musely jít stranou. Za ten týden, co jsem byl v akci, byly celkově živých vstupů desítky. Právě adrenalin ale přiměje člověka k naprosté koncentraci,“ vysvětluje reportér CNN Prima NEWS.

Výzvou u takové živelní pohromy je zejména rychle se zorientovat a získat potřebné informace. Během požáru v Českém Švýcarsku záchranáři a úřady novinářům pomáhali. „Mohli jsme být přímo u hasičárny v Hřensku, kde jsme získávali nejdůležitější rozhovory, a to nejen s tiskovými mluvčími, ale také s ředitelem hasičů, ministrem nebo premiérem. Všichni byli velmi ochotní a trpěliví. Po několika dnech nám pak hasiči vytvořili provizorní novinářský point u nábřeží Labe, kde nám poskytovali pravidelné rozhovory a vozili nás společně na vybraná místa do parku,“ říká Šujan.

Upozorňuje, že v dnešní době internetu není tak těžké získat informace, ale ověřit je a výstižně zpracovat považuje za výzvu. „Využíval jsem proto i ostatní kolegy novináře, tiskové mluvčí, zástupce obcí, známé hasiče i svědky z místa. Samozřejmě mně a mému kameramanovi v reportování velmi pomohla naše znalost terénu Národního parku České Švýcarsko. V tom si troufám tvrdit, že měla většina ostatních pražských novinářů velké mezery,“ doplňuje.

Zvládat vypjaté situace není problém

U podobných natáčení přitom nejde jen o to ponořit se do adrenalinu a takzvaně se kousnout, ale i o etiku. „V Ústeckém kraji často natáčíme reportáže s krimi tématikou, takže zvládání vypjatých situací pro mě není problém. Je to ale současně i velké téma novinářské etiky, které často probírám i se svými studenty na ústecké univerzitě. Reportování o vypjatých situacích a s tím související rozhovory s oběťmi a přístup k nim, to opravdu není jednoduchá disciplína. Za mě platí, že za každé situace musí být novinář slušný, empatický a autentický,“ vysvětluje Šujan. Přesto, že zažil už mnoho vypjatých natáčení – například při nálezu válečné pumy v německé Saské Kamenici či po proslulé krádeži šperků z drážďanské klenotnice – v tak obtížném přírodním terénu, navíc s tak nestabilním signálem, prý zatím netočil.

I přes katastrofické záběry a titulky v novinách se už ale objevují ve spojitosti s požárem i pozitivní zprávy. Třeba to, že na některých místech ze spáleniště začala vykukovat zeleň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.