Chléb za sto korun, rohlík za deset. Může být odpovědí na inflaci domácí pečení?

Chleba za šedesát nebo i za sto korun. Před takovými cenami varují větší i menší pekaři, kterým se dramaticky zvýšily náklady na výrobu. Podle Svazu pekařů a cukrářů to povede k tomu, že lidé už u malých živnostníků nebudou chtít nakupovat. Zároveň s tím ekonomové upozorňují, že zdražování jen tak neskončí. Řešením se proto může stát i domácí pečení.

Pražské pekárně podnikatele Richarda Kabáta se kromě energií zdražilo snad úplně všechno – mouka o 100 procent, tuk o 40 až 50 procent a další základní vstupy kolem 10 až 20 procent. „Jsme nuceni každé dva až tři měsíce přecenit, zdražili jsme v průměru o 30 procent,“ popisuje majitel pekařství Kabát.

Třeba klasický chléb Šumava stál ještě loni 44 korun, teď už je o deset korun dražší. A další navýšení ceny majitel nevylučuje. „Když bude špatná úroda, můžeme se přiblížit k 60 korunám,“ odhaduje Kabát.

Rohlík ve zmíněné pekárně prodávali za šest korun, momentálně zdražil na osm. Pokud bude hůř, mohl by prý stát ještě o dvě koruny více. Část lidí v anketě CNN Prima NEWS přiznala, že takové ceny už akceptovat nebudou. „Šest nebo sedm korun ano. Deset je fakt hodně,“ řekl jeden z respondentů.

Cena odradí i od oblíbených produktů

V menších pekárnách už ale podle Svazu pekařů a cukrářů ČR prodávají základní chleba i za 70 korun. A zákazníků začíná ubývat. „Už i ti, kteří mají svá malá pekařství rádi a oblíbené výrobky milují, říkají, že je to drahé a tolik peněz nemají,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf Svazu Bohumil Hlavatý.

Další zdražení pečiva očekávají i ekonomové. „Ceny práce stoupají, stejně tak energií. Dá se očekávat, že ceny pečiva určitě porostou v desítkách procent,“ říká hlavní ekonom Deloitte ČR David Marek. V obchodních řetězcích se chleba prodává v průměru za 40 Kč. Zástupci supermarketů tvrdí, že pokud se nezhorší situace na Ukrajině, oni sami by už cenu zvyšovat nemuseli.

Kdekoho možná napadne, zda se nevyplatí upéct si doma vlastní pečivo. „Kvalitně vyrobený chleba poznáte tak, že na něj poklepete a musí dunět,“ vysvětluje zakladatel soběslavské pekárny Josef Kouba, který podnik provozuje už 32 let.

Za desetiletí nepamatuje tak turbulentní dobu, jakou pekárna prochází v současnosti. Náklady se více než ztrojnásobily. „Z ceny elektřiny, kterou jsme měli loni za 1 680 Kč/MWh, dnes platíme 4 900 Kč. A budeme platit k osmi tisícům,“ posteskl si Kouba.

Kdo si nebude chtít kupovat drahé rohlíky a chleba, může začít péct doma. Jako třeba paní Jana Bártů. „Investice je kromě vlastní energie minimální. I půl kilogramu celozrnné mouky je mnohem levnější než kupovaný chleba. Takže se to vyplatí,“ říká.

Při pečení si ale musíme dopředu rozmyslet, kdy chceme chleba jíst. Rozdělaný kvásek necháme 12 hodin pracovat, přidáme semínka a až pak můžeme začít. Další variantou může být už hotová pečící směs. 500 gramů hotové směsi vychází asi na 20 korun.

Tagy:
peníze chleba energie ekonomika finance pekárna zdražování rohlík Bohumil Hlavatý Richard Kabát

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.