Romové si sjedou do Česka pro 5000 korun, pak se vrátí zpátky, říká hejtman Zakarpatí

Jaká je celková situace Romů na Ukrajině?

Nejvíce uprchlíků míří do Česka ze Zakarpatí, které bylo před druhou světovou válkou součástí Československa. Specifickou skupinou jsou pak ukrajinští Romové, které pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) neváhal označit jako sociální turisty. Jeho zakarpatský protějšek s ním souhlasí.

„Romové zjistili, jaké jsou dávky v České republice. To bylo, myslím, 5 000 korun. Takže se rozhodli, že jako běženci půjdou do Česka, dostanou ty peníze a vrátí se zpátky, protože Češi to nebudou řešit. A my taky ne. Můžeme se na to koukat, jak chceme, ale to je podle zákona a člověk rozumí, že je válka a bída,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda oblastní rady Zakarpatí Volodymyr Čubirko.

Podle hejtmana měly evropské státy už na začátku války nastavit systém, který by spojoval azyl a práci. „Nemůže být, že lidé někde jen bydlí. To může být měsíc, dva, ale pak se pro ně musí něco vymyslet, řekl Čubirko s tím, že se ukrajinští Romové usadí tam, kde pro ně panují nejpříhodnější podmínky. „Pokud by dostávali peníze v Británii, vymysleli by, jak se tam dostat. Zůstanou tam, kde nepotřebují pracovat a dostanou najíst. Teď je na ulici teplo, přichází léto, můžou bydlet, kde chtějí,“ dodal.

Česká města se aktuálně potýkají s problémem, kam ukrajinské Romy umístit. Početné rodiny totiž většinou chtějí zůstat pohromadě. A soužití s ostatními uprchlíky také příliš nefunguje, jak ostatně dokládá Čubirko na příkladu sportovní haly v Užhorodě. „Po krátké době tam začali bydlet Romové. Mnoho lidí tam spolu s nimi bydlet nechtělo. Romové si tak z toho udělali takovou rezervaci, nebo jak se to u vás říká. Tam nemusí pracovat, mají hodně dětí, je to překrásná sportovní hala, kde můžou hrát fotbal a tak dále. Mají tam svoji hierarchii, svoje šéfy, svoje klany. Proto s nimi máme hodně problémů,“ popsal politik, který vedl celý rozhovor ve velice obstojné češtině.

Příbuzná v Liberci

„Česky umím, protože jsme dřív byli jeden stát. Jedna moje příbuzná teď třeba bydlí v Liberci. Také hodně spolupracujeme s Českou republikou. Třeba ve spolupráci s ministerstvem obrany rekonstruujeme pomník legionářům, kde sloužili Češi, Slováci i Rusíni. Každé město a obec v Zakarpatí má spolupráci s nějakým českým městem,“ uzavřel.

Tagy: