reklama

Smrtící past. Co dělat, když v autě zaparkovaném na přímém slunci uvidíte dítě?

Ve smrtící past se může během chvíle proměnit zaparkované auto na slunci. Pokud uvnitř zapomenete dítě nebo psa, může to mít i fatální následky. Jeden takový případ už musela na začátku prázdnin řešit policie v Brně, kdy z auta na poslední chvíli zachránila teprve rok a půl staré batole. Čekají nás tropické teploty a brněnští strážníci proto začali u obchodních center rozdávat letáčky s varováním.

reklama

Telefonátem náhodného svědka začalo předloni velké drama. Procházející muž si uvnitř zaparkovaného auta u nákupního centra v Brně všiml malé holčičky. Auto stálo na slunci a nikdo v okolí nebyl. Muž proto okamžitě zavolal strážníky.

I přes varování každý rok řeší strážníci s policií řadu podobných případů. Preventivně proto začali u brněnských hypermarketů rozdávat letáčky s varováním. „Stav se může velice rychle zhoršovat. Ze začátku mohou být ty děti uplakané, zpocené, nervózní, nastupuje až apatie, může tam dojít k poruše vědomí, křečím až k zástavě oběhu,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová Truksová.

Co tedy dělat v případě, když přijedeme na parkoviště a uvidíme v autě opuštěné dítě, které sedí na přímém slunci, nebo domácího mazlíčka? „Pokud už dítě kolabuje, nereaguje na základní podměty jako zaklepání na okno, je zcela namístě to okénko rozbít, nastupuje institut takzvané krajní nouze, kdy to okénko může rozbít skutečně každý,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. I když je použití bezpečnostního kladívka poměrně bezpečné, doporučuje se při záchraně rozbíjet boční sklo, od kterého je dítě nebo zvíře co možná nejdál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama