reklama

Smrtící past. Co dělat, když v autě zaparkovaném na přímém slunci uvidíte dítě?

Ve smrtící past se může během chvíle proměnit zaparkované auto na slunci. Pokud uvnitř zapomenete dítě nebo psa, může to mít i fatální následky. Jeden takový případ už musela na začátku prázdnin řešit policie v Brně, kdy z auta na poslední chvíli zachránila teprve rok a půl staré batole. Čekají nás tropické teploty a brněnští strážníci proto začali u obchodních center rozdávat letáčky s varováním.

reklama

Telefonátem náhodného svědka začalo předloni velké drama. Procházející muž si uvnitř zaparkovaného auta u nákupního centra v Brně všiml malé holčičky. Auto stálo na slunci a nikdo v okolí nebyl. Muž proto okamžitě zavolal strážníky.

I přes varování každý rok řeší strážníci s policií řadu podobných případů. Preventivně proto začali u brněnských hypermarketů rozdávat letáčky s varováním. „Stav se může velice rychle zhoršovat. Ze začátku mohou být ty děti uplakané, zpocené, nervózní, nastupuje až apatie, může tam dojít k poruše vědomí, křečím až k zástavě oběhu,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová Truksová.

Co tedy dělat v případě, když přijedeme na parkoviště a uvidíme v autě opuštěné dítě, které sedí na přímém slunci, nebo domácího mazlíčka? „Pokud už dítě kolabuje, nereaguje na základní podměty jako zaklepání na okno, je zcela namístě to okénko rozbít, nastupuje institut takzvané krajní nouze, kdy to okénko může rozbít skutečně každý,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. I když je použití bezpečnostního kladívka poměrně bezpečné, doporučuje se při záchraně rozbíjet boční sklo, od kterého je dítě nebo zvíře co možná nejdál.

Tagy:

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šlachta k volbám: Když to dopadne špatně, opijeme se. A když dobře, opijeme se málo

„Pokud podzimní volby pro hnutí Přísaha dopadnou špatně, tak se opijeme. A když dobře, tak se opijeme, ale jen málo,“ řekl s nadsázkou předseda hnutí a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Původně byly jeho ambice menší, směřoval spíše na senátorské křeslo nebo starostu, nakonec ale založení hnutí nelituje, dodal ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama