Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Hollywoodský herec Peter Dinklage

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vše začalo diskusí v podcastu WTF amerického komika Marca Marona. Dinklage, který trpí dědičnou disproporčností postavy, se během povídání vyjádřil k novému zpracování Sněhurky, ze kterého není příliš nadšen. Hlavní role by se měla ujmout herečka Rachel Zeglerová, která se objevila třeba ve filmovém muzikálu West Side Story z dílen Stevena Spielberga.

„Jste hrdí, že jste do role Sněhurky obsadili hispánskou herečku? Tak fajn. Ale pořád točíte tenhle za*raný zpátečnický příběh o sedmi trpaslících v jeskyni?” nedržel se zkrátka představitel Tyriona Lannistera ze seriálu Hra o trůny. „Udělal jsem pro tuto věc snad málo? Asi nejsem dost slyšet,“ pokračoval Dinklage.

Producenti ze studia Disney zareagovali na ostrou kritiku ze strany uznávaného herce rychle. Podle jejich vyjádření zaujmou k sedmi trpaslíkům odlišný přístup. Respektive ne k nim, ale – jak zní sdělení studia – k těmto „sedmi postavám“.

Chtějí se tak vyhnout posilování stereotypů v originálním díle. „Jako globální společnost musíme ukazovat cestu v bourání škodlivých stereotypů,“ uvedl Greg Clayton, manažer studia Disney. „Těšíme se, že se s vámi podělíme o další informace, až se film po natáčení dostane do výroby,“ podotkl.

Ne všichni ale souhlasí s hollywoodským hercem. Proti jeho názoru se překvapivě postavil například paralympionik Will Perry, který sám trpí achondroplázií (tato nemoc způsobuje nesprávný vývoj kostí a menší vzrůst jedince, pozn. red.). „Nemyslím si, že bychom měli rušit tolik milovanou pohádku. Vždyť tam nejsme vyobrazeni v jeskyni, ale v domě. A nevypadáme tam jako nějací hlupáci,“ bránil sportovec oblíbenou dětskou klasiku.

Tagy: