Sněmovna ubytuje Ukrajince v luxusních střediscích pro poslance. Roky zely prázdnotou

Krajům docházejí ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny.

Co vše schválila Sněmovna pro Ukrajinu

Do luxusních rekreačních zařízení Poslanecké sněmovny zamíří první ukrajinští uprchlíci. Celkem dolní komora uvolní zhruba 80 lůžek s možností stravování v zimním středisku v Harrachově a rekreačním areálu v Lipnici nad Sázavou. V minulosti tyto objekty využívali zákonodárci pro své výjezdy, semináře nebo tam trávili dovolenou s rodinami za dotovanou cenu. V posledních letech ale zely prázdnotou.

Nápad na ubytování ukrajinských uprchlíků ve sněmovních zařízeních připomněl během páteční rozpravy zákonodárce za hnutí ANO Aleš Juchelka. Dolní komora provozuje dva velké objekty – zimní středisko v Harrachově na Liberecku a rekreační areál v Lipnici nad Sázavou na Vysočině.

Jeho stranická kolegyně Jana Mračková Vildumetzová upřesnila, že první ukrajinští uprchlíci se přesunou do těchto zařízení již tento víkend.

„Chtěla bych potvrdit, že obě pobytová zařízení ministerstva vnitra jsou na základě rozhodnutí paní předsedkyně Sněmovny (Markéty Pekarové Adamové z TOP 09, pozn. red.) k dispozici. Zrovna v sobotu jsem měla jet do Harrachova, tak už vím, že v sobotu budou první uprchlíci z Ukrajiny ubytováni v tamním objektu,“ sdělila poslancům Vildumetzová.

Liberecký kraj patří k regionům, které mají velké problémy s ubytovacími kapacitami, proto dolní komora přistoupila k tomuto kroku. Uvolnit by se mohlo i druhé luxusní rekreační zařízení zákonodárců. „První bude k dispozici Harrachov. Poté, až nebudou ubytovací kapacity, i Lipnice,“ doplnila opoziční poslankyně.

Celkem by se mělo jednat o více než 80 lůžek. K dispozici bude pro ukrajinské uprchlíky na místě i možnost stravování.

Do luxusního areálu nikdo nejezdí

Jak zimní středisko v Harrachově, tak zařízení v Lipnici nad Sázavou mají sloužit zákonodárcům k pracovním výjezdům, seminářům, poradám i relaxaci. V minulosti je využívaly sněmovní výbory, poslanecké kluby či jednotliví politici, kteří tam jezdili s rodinami na dovolenou. Využívat je mohou také zaměstnanci dolní komory.

Kapacita lipnického areálu činí necelých 40 lůžek. Návštěvníci si mohou užívat poměrně štědrého zázemí – k dispozici je například krytý bazén, sauna, odpočinková terasa s možnosti grilování či tenisový kurt. Roční provozní náklady zařízení v Lipnici činily v posledních letech přes šest milionů korun.

Za dotované ubytování v těchto objektech zaplatí poslanci či pracovníci Sněmovny zhruba 400 až 650 korun za noc, v minulosti byla cena ještě nižší. Už před pandemií koronaviru ale oba areály zely prázdnotou, letos se navíc bude ubytování zdražovat za účelem zmírnění provozních ztrát. Podle webu Seznam Zprávy není vyloučeno, že zařízení v Lipnici nabídne Sněmovna k prodeji.

Kapacity docházejí, příspěvek od státu je příliš malý

O dalších alternativách, kde by bylo možné ubytovat ukrajinské uprchlíky, a o tom, jak zmírnit tlak na vyčleněné ubytovny, budou jednat komunální politici s ministry tuto neděli.

„Je tady ještě jeden sektor, různé typy občanských sdružení, které také poskytují ubytování. Na ně nesmíme zapomenout. Obce daly k dispozici hasičárny. Různé spolky daly k dispozici své bytové kapacity nebo v některých případech i nebytové. Bude potřeba každá kapacita,“ řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je nutné nastavit jasná pravidla přerozdělování lidí prchajících před ruskou agresí z Ukrajiny mezi jednotlivé regiony. „Je totiž zřejmé, že většina míří do velkých měst, ale zátěž se musí rozložit mezi více krajů. K diskusi je i otázka nastavení úhrad za ubytování pro všechny kraje plošně stejně, protože v Praze za 180 nebo 100 korun není zajištění ubytování v dostatečném objemu reálné,“ varoval Hřib.

Na příspěvku pro kraje na Ukrajince ubytované v hotelech nebo penzionech ve výši 180 korun na den za dospělého a 90 korun za dítě do deseti let se dohodla vláda ve středu. Debatu o solidárním příspěvku pro rodiny, které uprchlíky z Ukrajiny ubytovávají, ministři nedokončili. Vrátit se k ní chystají příští týden ve středu.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Sněmovny novinářům řekl, že kraje, které v současné době musí doplácet na ubytování Ukrajinců, peníze z velké části nepochybně v budoucnu dostanou zpět. Poznamenal, že Česko jedná i o aktivování některých fondů v rámci Evropské unie.

Tagy: