Ukrajinci získají pobytové vízum, pracovní povolení a 5000 měsíčně, schválila Sněmovna

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří přichází do Česka, při registraci získají speciální pobytové vízum na rok, dále pracovní povolení, zdravotní pojištění a měsíční příspěvek 5 000 korun. To vše v rámci tzv. lex Ukrajina schválila v pátek Poslanecká sněmovna. Snazší bude také přijetí žáků do škol a schválen byl i tzv. solidární příspěvek pro ubytovací zařízení.

„Ochrana pro Ukrajince je dočasná a my předpokládáme, že bude platit po dobu jednoho roku,“ prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan s důrazem na to, jak je nyní tzv. lex Ukrajina potřebný.

Jde o první ze série několika zákonných změn, které český stát směrem k ukrajinským uprchlíkům přijal. Všichni Ukrajinci, kteří do Česka uprchnou před válečným konfliktem a registrují se, získají speciální pobytové vízum, které jim bude uděleno na rok. Vízum bude platit po celé Evropské unii.

Dočasný pobyt na rok se týká pouze Ukrajinců a těch, kteří na Ukrajině mají trvalý pobyt nebo azyl, případně jejich rodinných příslušníků. „Nejedná se o žádné kvóty na uprchlíky,“ dodal ministr s tím, že z tohoto zákona žádné nebezpečí pro české občany nehrozí.

Toto vízum je následně opravňuje k získání pracovního povolení, aby nemuseli být odkázáni na černý trh a následně k zisku zdravotního pojištění. Ukrajinci tak budou mít postavení jako občané České republiky.

„Tato změna akutně reaguje na situaci posledních několika týdnů. Pokud získají speciální pobytové vízum, tak v takovém případě lidem umožníme vstup na trh práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na jednání Sněmovny, které jsme sledovali on-line. V souvislosti s tím získají i potřebné zdravotní pojištění.

Další přijatá úprava se týká tzv. dětských skupin. Ty v podstatě nahrazují školky. Jde o skupiny, které vznikají například při zaměstnání, při vysokých školách, institucích, náboženských spolcích atd. Nově právě i do těchto skupin budou moct být zákonně přijímány ukrajinské děti.

Na základě registrace všichni Ukrajinci získají nárok i na měsíční příspěvek 5 000 korun. Ten mohou pobírat po dobu šesti měsíců.

Změny se týkají i školství

Další oblastí, kterou nová úprava mění, je školství. „Chceme, aby ředitelé nemuseli porušovat zákon jak z hlediska obsahu, tak z hlediska přijímání studentů,“ uvedl na jednání Sněmovny ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Jde hlavně o navýšení kapacit tříd. Ty jsou především v Praze a Středočeském kraji dost plné a ředitelé školek a škol nemohli bez omezení nové ukrajinské děti přijímat. Je zde i možnost nařídit přesun do jiné školy.

Druhé opatření se týká středoškoláků, kteří si budou moci podat přihlášku k maturitním oborům až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se uprchlíci mohli hlásit do 8. dubna. Zákon zatím platí pro výuku v tomto školním roce, tedy do června.

Sněmovna zároveň stanovila lhůtu pro zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol od 1. června do 15. července.

Peníze za ubytování

Sněmovna nakonec souhlasila i s tzv. solidárním příspěvkem. Jde o peníze, které by měli dostat soukromí ubytovatelé. V zákoně ale není už řečeno, kolik peněz soukromníci dostanou. To až zpětně určí vláda.

„Vláda má možnost stanovit solidární příspěvek. Podmínky budeme dopracovávat tak, aby to nebylo zneužitelné a nesloužilo k obchodu s chudobou,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Druhým příspěvkem jsou peníze pro ubytovny, hotely apod. Tím se ale Sněmovna nezabývala.

Původní návrh zněl 180 korun za dospělého a 90 za dítě, ale to se ještě může měnit po debatě s hejtmany. Právě ubytovací zařízení tyto peníze podle svých slov nutně potřebují. Mnoho hotelů a ubytoven už se nyní ozývá s tím, že jinak uprchlíky budou muset vystěhovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.