Snížení byrokratické zátěže, to je hlavní cíl podnikatelského balíčku z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu. Jaké změny přinese a kdy se ho podnikatelé dočkají? To bylo tématem pořadu Interview PLUS. První místopředseda Rady kvality České republiky a ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání na ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Vinkler mluvil i o digitálních projektech, jako jsou: Databáze informační povinností (DIP), Portál podnikatele a Jednotný portál evidence kontrol (JePEK) - Kalendář plánovaných kontrol.
Podnikatelský balíček přináší řadu inovativních opatření zaměřených na snížení byrokratické zátěže a modernizaci podnikatelského prostředí. „Předvídatelné podnikatelské prostředí bez zbytečných překážek je základním předpokladem pro úspěšné podnikání, což platí obzvlášť o malých a středních firmách. Proto jsme připravili balíček opatření, která jim s tím pomohou. To podnikatelům zjednoduší život, umožní snižovat výdaje, šetřit čas a zvýšit produktivitu. Zaměřujeme se na digitalizaci procesů, využití umělé inteligence, ale také na legislativní změny, které pomohou usnadnit podnikání napříč oblastmi a zvýšit atraktivitu Česka i mezi zahraničními investory,“ tak komentoval vznik balíčku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Důležitost načasování zmínil v rozhovoru i první místopředseda Rady kvality České republiky a ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání na ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Vinkler: „Je důležité zdůraznit, že vláda schválila podnikatelský balíček už na konci srpna. To znamená, že máme jasný plán, jaká opatření chceme v budoucnu realizovat. Zároveň je potřeba říct, že tato opatření nevznikla jen na ministerstvech, ale ve spolupráci s podnikatelskými svazy, komorami a asociacemi,“ říká Pavel Vinkler a dodává:
„Zaměřili jsme se na největší problémy, které podnikatele trápí. Míříme i na současné megatrendy, jako jsou energetika, digitalizace, daňová oblast či zákoník práce, a nechybí ani environmentální opatření. Myslím si, že tento balíček, který obsahuje 22 opatření, se opravdu povedl. Teď je důležité ho realizovat.“
Co se týče načasování, podnikatelé mohou očekávat, že všechna opatření budou naplněna do 30. června 2025. Tento termín je součástí vládního usnesení, takže je pro všechny závazný.
Změny, které jsou součástí podnikatelského balíčku, se dotknou i energetiky. Vláda si klade za cíl usnadnit podnikatelům přístup k obnovitelným zdrojům energie a snížit administrativní zátěž. V oblasti fotovoltaiky se plánují konkrétní úpravy, které by měly přinést efektivnější a jednodušší implementaci těchto technologií. Pavel Vinkler k tomu uvádí: „Společně s podnikatelskými svazy jsme identifikovali opatření, která mají podpořit rozvoj fotovoltaických elektráren. Konkrétně chceme zvýšit limit pro instalaci fotovoltaických elektráren z 50 na 100 kW. Tento krok má významný dopad na snížení byrokracie, protože podnikatelé nebudou muset získávat výrobní licenci od Energetického regulačního úřadu, což je jinak povinný administrativní proces. Tímto způsobem jim umožníme snadněji investovat do fotovoltaiky a přispět ke zvýšení energetické soběstačnosti,“ vysvětluje odborník z Ministerstva průmyslu a obchodu v pořadu Interview PLUS.
Digitalizace a podnikatelský balíček
Podnikatelský balíček zavádí nové digitální projekty, které pomohou zpřehlednit povinnosti podnikatele a usnadnit některé procesy. Zavádí tyto projekty: Portál podnikatele, který umožní jednotnou elektronickou komunikaci s úřady, a Databázi informační povinností (DIP), kde podnikatelé najdou legislativní povinnosti na jednom místě. Ministerstvo také plánuje vylepšení Portálu živnostenského podnikání a zvažuje nasazení chatbota s umělou inteligencí. „Digitalizace je v podnikatelském balíčku velmi důležitou součástí, protože cílíme na digitalizaci celého podnikatelského prostředí. Aktuálně na ministerstvu pracujeme na třech klíčových digitálních projektech, z nichž jedním je příprava tzv. Portálu podnikatele. Tento Portál bude fungovat podobně jako Portál občana, kde si občané mohou zařizovat své záležitosti. Cílem je vytvořit jedno místo, kde podnikatelé budou moci spravovat všechny své podnikatelské povinnosti – od žádostí o živnostenské oprávnění až po komunikaci se zdravotními pojišťovnami nebo Českou správou sociálního zabezpečení,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání na ministerstvu průmyslu a obchodu.
Jednotný portál evidence kontrol (JePEK)
Primárním cílem projektu Jednotný portál evidence kontrol – Kalendář plánovaných kontrol bude vytvoření aplikace, kterou bude tzv. Kalendář plánovaných kontrol (dále jen „Aplikace“). Vytvořená Aplikace umožní sdílet základní informace o plánovaných kontrolách podnikatelských subjektů, které lze dopředu kontrolovanému sdělit, aniž by byl ohrožen účel kontroly. Aplikace umožní sdílet termíny a výsledky kontrol mezi kontrolními orgány.
Podnikatelský balíček zavádí také definici automatizovaných provozoven, které mohou fungovat bez fyzické přítomnosti personálu. Řeší také otázky jejich otevírací doby o státních svátcích, reklamací zboží a kontrol ze strany úřadů. Toto opatření reaguje na rostoucí potřebu modernizace podnikání a umožňuje flexibilnější provoz pro podnikatele.
Digitální účtenka umožní zákazníkům získat účtenku v elektronické formě, například přes aplikaci, e-mail nebo QR kód. Zjednoduší a zrychlí proces nakupování, omezí plýtvání papírem a sníží administrativní zátěž spojenou s tištěnými účtenkami, které jsou často nechtěné.
Jednotný portál evidence kontrol (JePEK)
Ačkoliv stávající legislativa, především pak zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), předpokládá vzájemnou spolupráci kontrolních orgánů a koordinaci přípravy plánů kontrol, nejsou pro ni vytvořeny odpovídající podmínky, a to zejména na digitální úrovni. Kontrolní orgány vzájemně nemají přehled o své činnosti, a tak mnohdy vůči konkrétnímu podnikateli vykonává kontrolní činnost více orgánů najednou. „Naší vizí je nabídnout živnostníkům jednoduchou mobilní aplikaci, ve které budou mít přehled o všech proběhlých kontrolách a jejich výsledcích. Současně umožní aplikace kontrolním orgánům plánovat budoucí kontroly a předem je oznamovat podnikatelům, což je velmi důležité,“ vysvětluje záměr Pavel Vinkler a pokračuje: „Každá kontrola se provádí na základě konkrétního zákona nebo paragrafu, a i tyto informace budou v Portálu kontrol k dispozici. Výhodou je propojení s Portálem povinností, kde si podnikatelé mohou ověřit příslušné znění zákonů nebo povinností, které se jich týkají.“
Plány kontrol, tzn. individualizovaný kalendář kontrol jednotlivých subjektů, za předpokladu, že tento naplánovaný druh kontroly neohrozí účel kontroly. Kontrolní orgány budou mít povinnost tento systém využívat. Každý podnikatel získá individualizovaný přehled naplánovaných kontrol své provozovny (pouze těch, co lze dopředu ohlásit, aby nebyl zmařen účel kontroly). Podnikatelé nebudou mít povinnost tento systém využívat. Na základě zjištěných technických a technologických parametrů, které bude obsahovat dodaná technická dokumentace, MPO plánuje připravit nadlimitní veřejnou zakázku na dodání produkční verze JePEK.
Konec nepřehledné legislativy
Dalším významným projektem je Databáze informačních povinností pro podnikatele (DIP), který považuje MPO za velmi důležitý. Legislativa, a to nejen ta podnikatelská, může být často nepřehledná, což podnikatelům ztěžuje orientaci v jejich povinnostech. Tento portál má za cíl právě toto usnadnit a přehledně zobrazit všechny relevantní zákonné povinnosti. „Ve spolupráci s ostatními resorty jsme analyzovali 170 klíčových zákonů s dopadem na podnikatele. Na jednom místě podnikatel zjistí, z jakého zákona jeho povinnost vyplývá, lidsky a srozumitelně popsanou. Součástí jsou i odhady, jak dlouho daná povinnost trvá, a jaké formuláře je třeba použít, včetně informace, kam je odeslat, ať už poštou nebo prostřednictvím datové schránky. Cílem je jednoduchost, přehlednost a srozumitelnost,“ vysvětluje Pavel Vinkler a dodává: „Navíc jsme přidali možnost ověřit si povinnost i přímo v legislativním textu, aby měl podnikatel plnou kontrolu nad tím, co je potřeba splnit.“
Balíček obsahuje opatření, které umožní snížení pokut podle zákona o přestupcích, pokud sankce bude zaplacena ve zkrácené lhůtě. Výše pokuty se v tomto případě sníží automaticky o polovinu, což má za cíl zvýšit efektivitu výběru pokut a snížit administrativní zátěž jak pro podnikatele, tak pro úřady.
Podpora prodejen na českém venkově
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dlouhodobě podporuje provoz prodejen na venkově. Program Obchůdek 2021+ pomáhá s provozními náklady a projekt Česko platí kartou poskytuje podnikatelům platební terminál na jeden rok zdarma. Nyní se ministerstvo zaměřuje na podporu hybridních prodejen, které fungují 24/7. Ty přes den fungují jako každá jiná prodejna s obsluhou. Od večerních hodin do rána ale obsluhu nahradí nové technologie, díky kterým může každý vyrazit na nákup doslova kdykoliv.
MPO a letošní výzva z programu Obchůdek 2021+
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) letos v lednu vyhlásilo už třetí výzvu dotačního programu Obchůdek 2021+, který pomáhá obchodům v obcích do 1 000 obyvatel, popřípadě v obcích do 3 000 obyvatel. Žádost o dotaci podávají kraje, které následně vyhlašují své dotační programy pro provozovatele obchodů na svém území. Ve třetí výzvě bylo připraveno 49,4 milionů korun. Kraj tak může získat až 3,8 milionu korun a prodejna, která je pouze jediná v obci, může získat až 130 tisíc korun.
„Tento program v menších obcích výrazně přispívá k tomu, aby si místní obyvatelé mohli v blízkosti jejich bydliště nakoupit základní potraviny a je mezi drobnými podnikateli velmi oblíbený,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
V první výzvě programu Obchůdek 2021+ podpořilo ministerstvo 428 prodejen, ve druhé výzvě pak 599 obchodů. MPO jim v obou výzvách poskytlo cca 80 milionů korun.
Loni na podzim resort také vypsal dvě nové výzvy na podporu automatizovaných a hybridních prodejen, ve kterých je stále možné podávat žádosti. Podrobnosti jsou zde.