Špidla: Jurečkovy plány, jak ušetřit? Kruté a hloupé. NERV navrhuje chudobu důchodců

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) několik receptů, jak uzdravit veřejné finance. Podle expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) má smysl tyto materiály studovat. Některé konkrétní návrhy však Špidla kritizoval. Ostře se také pustil do plánu ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který chce upravit podmínky podpory v nezaměstnanosti.

NERV představila předsedovi vlády a ekonomickým ministrům dva konkrétní materiály. Mezi návrhy, jak dostat více peněz do veřejných rozpočtů, se nachází například návrh na vyšší zdanění příjmů fyzických osob, revizi sazeb spotřební daně či zpoplatnění vysokých škol.

Mezi návrhy na snížení výdajů veřejných rozpočtů pak NERV uvádí mimo jiné redukci počtu policistů, snížení podpory v nezaměstnanosti nebo návrat slevy na jízdném do stavu v srpnu roku 2018.

„NERV říká, že nelze konsolidovat veřejné rozpočty bez radikálního zvýšení příjmové stránky rozpočtu. To je zásadní. Na příjmové straně je několik věcí, které jsou zajímavé. Ten materiál má smysl studovat. NERV ale na straně výdajové navrhuje snížit valorizační vzorec pro valorizaci důchodů a vrátit se k jedné třetině mzdy, což i krátkodobě znamená radikální zchudnutí důchodců. V zásadě bychom konsolidovali výdajovou stránku prostřednictvím chudoby důchodců. To je těžko přijatelné,“ prohlásil Špidla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kritizoval i již zmíněný návrh snížení podpory v nezaměstnanosti, v čemž se NERV shoduje s vicepremiérem a šéfem lidovců Marianem Jurečkou. „Úprava podmínek podpory v nezaměstnanosti nebude o tupých škrtech. Zaměřím se na podmínky a na skupiny, které tuto podporu čerpají často, a také na další skupiny lidí, kteří čerpají další sociální podporu, aktivně se s nimi nepracuje a chybí větší motivace je vrátit na trh práce,“ hájil se ministr práce.

A jak tento plán zhodnotil Špidla? „Je to kruté a hloupé. Není to schopné zkonsolidovat cokoliv. Je zjevné, že jsme v nestabilní situaci a mimořádně nízká míra nezaměstnanosti nemusí přetrvat. Naše příspěvky v nezaměstnanosti nejsou přehnaně vysoké ani dlouhé,“ uvedl expremiér.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) označil návrhy NERVu jako vějíř možností, které tento poradní orgán kabinetu dává na stůl k diskuzi. „Jsou tam i věci, se kterými bytostně nesouhlasím. Například zavedení školného na vysokých školách. Část studia, pokud je to nad nějaký časový limit u magisterského či bakalářského studia, už koneckonců zpoplatněná je. Jsem tedy proti tomu, aby se školné na vysokých školách zavádělo. Naopak jsou tam návrhy, které k debatě jsou. Například slučování agend či téma efektivity veřejné správy,“ sdělil Baxa.

Tagy: