reklama

Stropnický: Izrael očkuje 200 tisíc lidí denně. Za vakcínu platí dvojnásobek

Izrael byl po jistý čas jednou ze zemí nejvíce postižených pandemií koronaviru. Platila zde a stále platí velmi tvrdá opatření, kterými se například strašilo i u nás. Aktuálně se však situace obrací. Jak si Izraelci vedou v očkování? V čem tkví jejich úspěch? A jak se místní stavějí k opatřením? Hostem Interview Petry Vintrové na CNN Prima NEWS byl český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

reklama

Židovský stát na Blízkém východě je podle českého velvyslance na současnou krizi daleko lépe připravený než jiné země. Je to dáno konstantním pocitem ohrožení, který Izraelci vzhledem k situaci v regionu mají už desítky let od založení svého státu.

K tématu

S tím souvisí i fakt, že se proti tvrdým vládním opatřením příliš neprotestuje. „Návyk na omezení je zde nepochybně větší než v evropských zemích,“ vysvětlil Stropnický, podle něhož jsou Izraelci zvyklí, že v krizových situacích musí například obětovat část své svobody a podřídit se nařízením.

V zemi sice jsou i odpůrci očkování, podle Stropnického jich však příliš není. „Vzhledem k tomu, že se tu očkuje 200 tisíc lidí denně, neviděl bych tu řadu jako nekonečně dlouhou,“ řekl velvyslanec v pořadu Interview s dovětkem, že izraelské úřady aktuálně hlásí už okolo dvou milionů očkovaných obyvatel.

Dojde na izraelskou vakcínu?

Místní vědci dokonce připravují vlastní vakcínu proti koronaviru. Podle slov Stropnického nemají o dobrovolníky na testování nouzi, mimo jiné i proto, že za testy jsou lidé honorováni v přepočtu zhruba 40 tisíci korunami.

Izrael se velmi rychle vyhoupl na vysokou míru očkování. Když vakcína začala docházet, vláda se dohodla se společností Pfizer na dodatečných dávkách výměnou za data o účincích na očkovaných lidech. Země navíc za vakcínu platí dvojnásobek běžné částky, která činí 15 amerických dolarů (zhruba 336 korun – pozn. red.). Podle Stropnického to však v Izraeli nikdo nekritizuje. „Jsou to dobře utracené peníze,“ dodal český velvyslanec.

Otevření jeruzalémské pobočky

Bývalý několikanásobný ministr, který měl pod sebou v průběhu let resorty kultury, obrany a naposledy zahraničních věcí, je velvyslancem v Izraeli od roku 2018. Ambasáda v Tel Avivu, v jejímž čele stojí, aktuálně připravuje otevření pobočky v Jeruzalémě.

„Je to velké politické gesto a vyjádření našich blízkých vztahů s Izraelem. Budeme jedinou evropskou zemí, která ji bude mít,“ řekl v pořadu Interview Stropnický. Podle něj bude kancelář plnohodnotným diplomatickým zastoupením a k jejímu oficiálnímu otevření dojde ještě v prvním pololetí letošního roku.

Rozhovor Petry Vintrové s Martinem Stropnickým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Koronavirus

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Většina seniorů se během pátečního dne marně snažila získat termín pro očkování proti koronaviru. Ze zjištění CNN Prima NEWS napříč kraji ale plyne, že řada nemocnic do systému žádné volné termíny ani neuvolnila, protože nemá vakcíny a neví, kdy přijdou. V dodávkách šlo podle nich o pouhé desítky až stovky vakcín na celé kraje. Musí to být pro seniory strašně frustrující, zlobí se předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama