Svoboda: Alžběta II. hraje 365 dnů v roce. Diana i Meghan jsou ale prototypy celebrit

Členové královské rodiny musí celý život plnit svou roli a sloužit instituci. Když se ale někdo rozhodne být sebestředný a vykročí z ní, narazí na potíže, popsal v pořadu K věci bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Narážel tak na vévodkyni ze Sussexu Meghan i zesnulou princeznu Dianu jakožto prototypy celebrit. K tomu se podle něj Alžběta II. nikdy nesnížila.

„Královna Alžběta hraje 365 dní v roce. Svou roli zvládá velice dobře, jak se od ní očekává. Charles ale bude jiný. Celý život stál ve stínu a najednou z něj bude muset vystoupit,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý diplomat Cyril Svoboda.

Královna totiž letos oslavila 96. narozeniny a lze tak přepokládat, že se jejím následovníkem stane syn princ Charles, který ji už nyní zastupuje ve většině agendy, a to kvůli zhoršujícímu se zdraví královny. V době, kdy nejen britský lid zažívá turbulentní období, je ale zatím královna symbolem jistoty.

Změna teprve přijde

„Je otázka, jaká bude monarchie poté, co odejde. Dokud je na trůnu, nic měnit nebude, protože ke královně všichni chovají úctu a respekt. Až pak se otevře řada otázek,“ nastínil. Na stole může být například to, zda by monarcha měl být dál hlavou Austrálie či Nového Zélandu.

Sama Alžběta se k tématu politiky vyjadřuje opravdu zřídka. „Do politiky se nemontovala, i když byly příležitosti, kdy ji do toho chtěli vtáhnout. Ona to ale vždy ve prospěch koruny odmítla,“ ocenil její vzdor Svoboda. Takové chování se totiž od královny očekává.

Svou roli v královské rodině ale neplnili jiní. „Princezna Diana se chovala jako celebrita, byla podobný typ, jako je vévodkyně ze Sussexu. Je jasné, že když jste člen královské rodiny, hrajete celý život hru, ale konstituce má určitá pravidla. Když z nich vykročíte, abyste byli sebestřední, narazíte na potíže,“ dovysvětlil s tím, že Meghan se k instituci „chovala hystericky“.

Manželka prince Harryho rozpoutala vášně tím, když veřejně dehonestovala královskou rodinu. V rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou například uvedla, že v rodině proběhla debata o tom, „jak moc černou kůži“ může mít její syn Archie.

Také Diana byla v královské rodině kontroverzní postavou. Část veřejnosti ji vnímala jako křehkou bytost lapenou v náročné mašinérii královských povinností a v nešťastném manželství bez lásky. Jiní ji vnímali jako rebelku, která pošlapala konzervativní královskou rodinu. Ve 36 letech tragicky zemřela při autonehodě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.