Umučenou maminku Andreu rozpustili v kyselině: Padly tvrdé tresty, únosci vinu odmítají

Andreu Vlčekovou ze Slovenska nejprve sledovali, pak unesli a nakonec ji měl její bývalý manžel sprovodit ze světa. Dvojice únosců ale vinu popírá. Tělo maminky dvou dětí po letech nalezli rozpuštěné v kádi s kyselinou.

Vlčeková zmizela v roce 2016. Měla být unesena třemi muži před mateřskou školou v Hlohovci. Vojtech Olle a Mladen Despotovski ji měli naložit do auta. Na vše údajně dohlížel Jozef Péter.

Andrea byla podle soudu odvezena ke svému bývalému manželovi Miroslavu Vlčkovi do hangáru ve Velkých Ripňanech. Tam ji prý Vlček připoutat k židli, zbil a donutil, aby přepsala své podíly ve firmách. Za únos měl Vlček trojici slíbit 30 tisíc eur (asi 750 tisíc korun), rodinný dům a luxusní Porsche. Olle se po zatčení ke všemu přiznal a ukázal na všechny aktéry. Byl odsouzen na 6 let a 8 měsíců.

Hanba Slovensku

Dvojice obžalovaných se nyní dostavila k soudu, ale po celou dobu vinu popírala. Soudce je přesto poslal na 11 let do věznice se středním stupněm ostrahy. „Výsměch slovenské justici. Je to nonsens. Bez jediného důkazu o vině je to nesmysl. Hanba Slovensku,“ prohlásil obžalovaný Péter.

Rozsudek v tomto případě není pravomocný. Oba obžalovaní se odvolali. Poslední slovo bude mít krajský soud.

Andrea byla od únosu nezvěstná. V loňském roce si ale kriminalisté při prohlídce skladu ve Velkých Ripňanech všimli podezřelého sudu. „Je nade vší pochybnost jasné, že v tomto sudu s kyselinou byla poškozená rozpuštěna,“ řekl zvláštní žalobce Daniel Lipšic.

Jak přesně Andrea o život přišla, není známo. V sudu byly nalezeny náušnice, umělé nehty a vlasy. Klíčovým důkazem mají být zubní plomby, které podle lékařských záznamů Vlčekové patřily. Lipšic proto žádá soud o obnovu procesu a obviňuje Vlčka, kterému hrozí až doživotní vězení, z brutální vraždy.

Tagy:
Slovensko vražda matka únos rozsudek soud vězení kyselina únosce Andrea Vlčeková Hlohovec Velké Ripňany bývalý manžel

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.