Sedmnáctiletá dívka v japonském městě Jokohama spáchala sebevraždu skokem ze střechy nákupního střediska. Při dopadu zasáhla 32letou ženu na ulici, která svým zraněním rovněž podlehla. O neštěstí, které se stalo v sobotu večer, informoval zpravodajský server BBC News.
Podle informací BBC byla 32letá žena venku se svými přáteli, když se studentka střední školy rozhodla ukončit svůj život skokem ze střechy nákupního střediska.
ČTĚTE TAKÉ: Riziko kyberšikany s nástupem do školy roste. Jak chránit své dítě a na co si dát pozor?
Kolem 18. hodiny tamního času byly obě ženy se zraněními převezeny do nemocnice. Dívka zde o hodinu později zemřela, krátce poté ohlásili lékaři smrt i u ženy.
Pomoc při sebevražedných myšlenkách
Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111. Linka funguje nonstop, anonymně a zdarma pro děti a studenty do 26 let. Česká asociace pracovišť linek důvěry zase nabízí seznam všech aktuálně sdružených linek, kdy si vyberete podle cílové skupiny nebo zaměření na jednotlivá témata.
Asociace poradců pro pozůstalé zase poskytuje profesionální a nestranné služby pro truchlící. Další odkazy a kontakty na jednotlivé poradny či krizová centra například ve větších městech naleznete přehledně na webu Sebevraždy.
Příčina dívčiny sebevraždy není známá, ale před návratem do školy v Japonsku každý rok páchá sebevraždu více osob mladších 18 let než kterýkoli jiný den v roce.
Během roku 2023 spáchalo podle oficiálních statistik v Japonsku sebevraždu 513 dětí, přičemž jako nejběžnější příčina byly uváděny „školní problémy“. Žákům, kteří se nechtějí vrátit do školy, se v Japonsku říká „futoko“, tedy „lidé, kteří nechtějí jít do školy“.
Hlavní důvody, proč se tito futoko vyhýbají škole, zahrnují rodinné okolnosti, osobní problémy s kamarády a šikanu. Během posledních let se úřady a média snaží zvyšovat povědomí veřejnosti o problémech, kterým žáci a studenti v této části roku čelí.
V roce 2020 se v japonské Ósace stalo stejné neštěstí jako o víkendu v Jokohamě. Sedmnáctiletý chlapec skočil ze střechy nákupního střediska a zabil 19letou studentku na ulici. Mladík byl tehdy posmrtně obviněn z neúmyslného zabití, což znamenalo, že by jeho rodina měla odškodnit rodinu dívky; obvinění ale bylo krátce nato staženo.
Japonsko, kde žije asi 125 milionů obyvatel, je jedinou zemí ze států G7, kde je sebevražda hlavní příčinou úmrtí mezi dospívajícími.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jak zabránit šikaně dítěte? Psycholog poradil pět pravidel, jak ji utnout už v zárodku