Trumpová se často vracela do Československa, sledovala ji ale StB. Donášel Ivanin otec

Americkou i českou veřejnost ve čtvrtek zasáhla smutná zpráva o smrti první manželky někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa a československé rodačky Ivany Trumpové. V posledních letech se ukázalo, že během 70. a hlavně 80. let byla i se svým tehdejším manželem v hledáčku Státní bezpečnosti (StB), jejíž spojkou byla československá větev její rodiny. Otec Trumpové Miloš Zelníček figuruje v dokumentech tajné policie jako konfident pod krycím jménem Miloš až do roku 1989.

Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně. Když u ní rodiče zaznamenali pohybové vlohy, podporovali ji ve sportovní kariéře. Tehdejší Československo jí ale brzy připadalo malé, takže aby mohla odejít na Západ, vdala se za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra.

S pozdějším americkým prezidentem se setkala v roce 1976, když pracovala jako modelka. Svatba se konala o rok později. Do své rodné země se ale i s dětmi pravidelně vracela, především kvůli českým rodičům. Tehdy pravděpodobně netušila, že její návštěvy Československa měla StB podrobně zmapované.

Na špionáži se podílel i otec Trumpové Miloš Zelníček, který donášel Josefu Knoppovi ze zlínské (tehdy gottwaldovské) pobočky. Zemřel necelý rok po sametové revoluci. Na jeho pohřeb dorazil i Donald Trump.

Právě o jeho osobu jevila Státní bezpečnost velký zájem. Zjišťovala podrobnosti o jeho podnikání a politických známostech. Později odhalené svazky dokazují, že to byl právě Zelníček, kdo StB podával podrobné zprávy o návštěvách své dcery i o podnikatelských a politických aktivitách budoucího amerického prezidenta.

Že jim nic neuteče, měli příslušníci StB pojištěné i tím, že odposlouchávali telefony. Věděli tak přesně, s kým se Trumpová v Československu stýkala. Navštěvovala například rodinu Ladislava Štaidla v Jevanech i Felixe Slováčka. Znala se totiž dobře s manželkami obou hudebníků. „Slováček posílá Trumpové do USA gramofonové desky,“ poznamenal si dokonce agent StB.

Na Trumpovou donášel Státní bezpečnosti také rodinný přítel Zelníčkových Josef Menšík, pozdější agent s krycím jménem Chod, upozornil před lety web Blesk.cz. V jednom ze svých hlášení komentoval cesty dětí Donalda Trumpa do Československa.

„Je to pro caparty pěkná romantika. Ochranka je předá na Ruzyni ze speciálu dědovi a ten je odveze do Zlína a potom na Kohútku, kde má chatu. Tam dostane budoucí dědic milionů (Donald Trump junior, pozn. red.) pohlavek a kus chleba s máslem. Vypadne do lesa, což je pro něj zážitek, protože doma v USA si nezaváže bez dozoru ani botu,“ stojí v dokumentu.

Podle týdeníku Reflex měla práce StB na sledování Donalda Trumpa zesílit zejména kolem prezidentských voleb v roce 1988, které později vyhrál republikán George Bush starší. Informace o zákulisí prezidentského klání měla Trumpová svému otci předat právě při návštěvě Československa těsně před volbami.

Zájem StB o Trumpovu osobu mohl vycházet i z toho, že už tehdy se netajil touhou dostat se do Bílého domu. Hlavním cílem příslušníků StB bylo získat detailní informace o americké zahraniční politice a ekonomice. Není jasné, zda se o ně pak dělili s Kremlem, či nikoliv.

Sňatek Trumpových ukončil rozvod v roce 1992, a to po Trumpově románku s bývalou Miss Georgia Marlou Maplesovou. Trumpová se po rozvodu stala úspěšnou podnikatelkou. Ve čtvrtek se v médiích objevila zpráva o její smrti, což později potvrdila rodina.

„S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela u sebe doma v New Yorku,“ napsal Trump na síti Truth Social. „Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti, Donald junior, Ivanka a Erik. Byla na ně tak hrdá, jako jsme na ni hrdí my všichni. Odpočívej v pokoji, Ivano!“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.