Uškodí kauzy STAN starostům v malých obcích? Netěší nás, ale spoléháme sami na sebe, říkají

Kauzy hnutí nás netěší, na komunální volby mohou mít vliv, obávají se někteří starostové kandidující za STAN v malých obcích. Někteří se kvůli nim od hnutí snaží distancovat. Zároveň se ale shodují, že u voleb do zastupitelstev spoléhají především sami na sebe. Podle nich jsou totiž hlavně o konkrétních osobnostech. Věří tak, že voliče přesvědčí svou prací.

„Kauzy STAN mohou mít na výsledek komunálních voleb vliv. Netěší mě, co se ve STAN a v jeho vedení děje. Když budu mluvit sám za sebe, tak mě hnutí nahoře hodně znervóznilo a nelíbí se mi, co tam probíhá,“ svěřil se CNN Prima NEWS starosta Velhartic v Plzeňském kraji Václav Jarošík, který není členem hnutí, ale kandiduje za stranu Společně pro Velharticko s podporou STAN.

„Nelíbil se mi už předchozí krok, když jsme začali vystupovat v kooperaci s Piráty. Myslel jsem si, že Starostové a nezávislí zůstanou tak, jak jsou,“ řekl zklamaně. Tento krok pro něj byl možná ještě nepříjemnější než kauzy poslední doby.

I když se Jarošík od STAN snaží v rámci možností distancovat, věří, že se korupční kauza Dozimetr ani předchozí přešlapy hnutí na zářijových komunálních volbách neprojeví. Ty v Česku proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září.

„Většinou se v malých obcích komunální volby až tak politicky neřídí a vybírá se podle osob, které tam jsou napsané, ne podle hlavičky. Tyto kauzy mají často vliv spíš na parlamentní volby a senátní. Nebojím se, že by nám úplně ublížilo, že jsme se vydali touto cestou,“ doufá Jarošík.

Občané v jeho obci si kauz STAN prý ale všimli. „Nejvíce se politika řeší v hospodě. Ale že by mi někdo říkal: ‚Vidíš to, ty jsi jeden z nich, ty za to také můžeš,‘ to se neděje. Řeší se to na obecné rovině. Naštěstí se to nepodepisuje na pohledu na mě jako na starostu nebo na naši kandidátku,“ popsal.

Podobně už v dubnu, tedy ještě před vypuknutím korupční kauzy Dozimetr, mluvila i lídryně kandidátky v Olomouci Andrea Hanáčková. Tehdy Starostové a nezávislí řešili například rezignaci europoslance Stanislava Polčáka na funkci místopředsedy hnutí kvůli kauze Vrbětice nebo problémy Jana Farského, který chtěl odjet na půlroční stáž do USA a přitom si ponechat funkci poslance.

„Kauzy nás mohou poškodit. Viděli jsme, co se stalo s Piráty od března 2021. Několikaměsíční zacílení proti jedné konkrétní straně poznamenalo kampaň zcela fatálně. Pokud by byla podobná pozornost upřena na STAN, určitě by nám to neprospělo,“ řekla Hanáčková CNN Prima NEWS.

V červnu pak Hospodářským novinám starosta Chebu Antonín Jalovec řekl, že jsou kauzy „zničující“. „A pro STAN před komunálními volbami zvlášť. V mém okruhu vím o spoustě lidí, kteří řekli, že Starostové pro ně doteď byli poslední šancí na důvěru v politiku. Byli připraveni nás podpořit, ale nyní tu důvěru zcela ztratili a podpořit už nás nechtějí,“ přiznal.

Spoléháme sami na sebe

Z kauz není nadšený ani starosta obce Lobodice v Olomouckém kraji Petr Hlavinka. Ten je ale nechtěl příliš komentovat. Spoléhá se sám na sebe a výsledek voleb prý nechá na voličích. „Doufám ve zdravý rozum našich voličů, že budou spíš volit lidi než strany. Zatím to tak na menších obcích funguje, protože tam každý zná každého. K tomu, co jsem pro obec udělal, mi většina výrazně pomohla, takže uvidíme, jak to občané ocení,“ věří.

Podobně na své jméno i práci spoléhají i další starostové ze STAN. „Pocházím z malého města, kde se lidi velice dobře znají, kde je to hodně postavené na osobnostech. Útoky, že jsem ze STAN, zkusily některé opoziční strany. Ale lidi se nás zastali. V menších obcích je důležitější osobnost lídra než strana,“ myslí si kandidátka STAN na starostku v Uherském Brodě Kamila Buráňová.

„Jsme město, které má 7 400 obyvatel. Jsem v komunální politice čtvrté volební období. Myslím si, že je to spíše o lidech, jak mě znají, jak znají moji práci. Možná někteří mladší se podle toho mohou rozhodovat, ale v menších obcích převáží spíš to, co je za lidmi v komunální politice vidět,“ přidala se i starostka města Vimperk Jaroslava Martanová.

Každá strana má po úspěchu škraloup

Někteří starostové kandidující za STAN se hnutí zastávají. „Neexistuje strana, která by neměla po nějakém úspěchu nějaký škraloup, vždycky ho někdo někde najde. To se stalo i u STAN. Ale znám hromadu poctivých Starostů a členy hnutí STAN určitě neházím do jednoho pytle,“ dodal starosta Lobodic Hlavinka.

„Všichni do STAN teď šijou, ale ať si každý zamete před svým prahem,“ vyzval i starosta obce Budislav v Pardubickém kraji Luboš Šplíchal (za STAN). „V každé vládě něco je a teď je to postavené na STAN. Ale já jsem z vesnice a lidé tu koukají na to, co se tu udělá, a ne na to, co se děje nahoře. Nepolitikaří se tu. Za něco jsme, já jsem za STAN, ale není to o tom, že by se mě měla týkat kauza Dozimetr,“ podotkl.

Podle starosty obce Lipová v Ústeckém kraji Pavla Svobody jsou kauzy nešťastné. Důležité ale je, že se s nimi hnutí STAN vypořádalo. „Lidé, kteří byli v nějakých funkcích, odešli a za mě by to tak mělo být. Hned to ale neznamená, že značka nebo strana je špatná,“ zdůraznil. Podobně kauzy prý vysvětloval i obyvatelům své obce. Starostu dělá šestnáct let a doufá, že jej kauzy z vysoké politiky nepoškodí.

Pomůže Gazdík v Suché Lozi vyhrát volby?

CNN Prima NEWS oslovila i starostu Suché Lozi, odkud pochází bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN). Ten na svou funkci rezignoval v červnu kvůli kontaktům s Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Gazdík jde do komunálních voleb v Suché Lozi na kandidátce STAN ze třetího místa.

„Kauzy u nás lidé vnímají, ale spíš stojí za panem Gazdíkem. Většina řekla, že kdyby něco bylo, tak už sedí, ale nesedí,“ řekl redakci starosta obce Václav Bujáček. Ten věří, že mu Gazdík na kandidátce dokonce pomůže znovu vyhrát volby. „Myslím, že jo. Jinak bychom ho tam asi nedávali. Čekal jsem, co bude, ale vesměs lidé řekli, že za ním stojí, že ho znají celý život, vědí, jaký je člověk. Samozřejmě jsem se na to ptal i ostatních, kteří jsou na naší kandidátce, a všichni řekli: ‚Nevadí, nech ho tam,‘“ popsal.

Tagy:
politika STAN CNN Prima NEWS volby Česká pirátská strana Petr Gazdík Starostové a nezávislí komunální volby Stanislav Polčák Suchá Loz Pavel Svoboda Volby do zastupitelstev obcí v Česku Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lobodice

Hlavní zprávy

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil
Ukrajina

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Infobox
sledujeme živě
15:20

Plzeňský lídr Pirátů Bosák stojí za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD

15:16

ODS s TOP 09 v Brně budou jednat se všemi, začnou v pondělí s ANO

15:11

Rakušan věří, že koalice v Plzni bude složena z demokratů

15:05

Zastupitelstvo v Českém Krumlově bude čistě mužské

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

Živě
ON-LINE: V hlavním městě triumfovala koalice Spolu pro Prahu. Vyhrála před ANO a Piráty

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Bodali mě a slibovali „krásnou“ smrt, brečet jsem nemohl. Brit popsal peklo v ruském zajetí

Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

Komunální a senátní volby prý měly být referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Alespoň tak to s oblibou prezentovali lídři opozice. Andrej Babiš (ANO) dokonce vyzýval, aby voliči přišli vyjádřit nedůvěru pětikoaličnímu kabinetu. Voliči přišli, ale nic jako masivní protest skrze hlasovací místnosti se nekonal. Výsledek voleb spíše odpovídá běžnému efektu prvních voleb, které následují po těch sněmovních.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.