Dodavatelé mohou šponovat ceny energií za stropem, míní experti. Pohlídáme to, věří Síkela

Další zastropování marží dodavatelů energií? Vláda řeší, jak nastavit strop cen elektřiny a plynu tak, aby se nedal zneužít. Ekonomové totiž varují, že pokud domácnosti budou platit zastropované ceny, nebudou si všímat, jak dodavatel zdražuje, a ten by se následně mohl obohacovat na úkor státu.

„Věřte tomu, že tam, kde dojdeme k závěru, že došlo k nějakému nekorektnímu jednání, tak naše reakce bude určitě rychlá a nepříjemná,“ varoval dodavatele ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) před několika týdny. Teď začínají vládní plány nabírat konkrétní obrysy. „Hledají se kompromisy. V celém schématu hraje důležitou roli Energetický regulační úřad, který bude dohlížet na férovost mechanismu,“ popsal poradce premiéra a energetický expert Blahoslav Němeček.

Dodavatelé by mohli dál šponovat ceny

Především ekonomové se obávají, že by někteří dodavatelé mohli ceny ukryté za stropem šponovat. Zákazník by to sice nepocítil, státní kasa ale ano. Rozdíl mezi stropem a cenou totiž dodavatelům doplácí stát. „Pokud se to nebude kontrolovat, čeká nás obrovský průšvih. Varovala před tím řada ekonomů už když se o cenových stropech začalo mluvit,“ řekl ekonom Pavel Peterka. „Jestliže někdo napálí tarif velmi vysoko, tak mu takové chování stejně neprojde a bude mu kompenzována jenom část, která odpovídá nákladům plus něco málo k tomu,“ mírnil obavy ekonom Štěpán Křeček.

Na světových trzích přitom energie poslední dobou zlevňují. Třeba u elektřiny cena klesá už několik měsíců. Že by se to promítlo do cen pro koncové zákazníky, ale prý zatím čekat nemáme. „Ceny jsou velmi turbulentní, je velmi těžké předvídat, jaké budou za týden, za měsíc, za půl roku. Ovlivňuje to spousta faktorů, je to geopolitika, vojenský konflikt na Ukrajině, odstávka francouzských jaderných elektráren a tak dále,“ vysvětlil mluvčí společnosti PRE Karel Hanzelka.

„V tuto chvíli na příští rok neseženete lepší cenu, než je strop. Muselo by se stát, že by ceny byly půl roku pod stropem. V tuhle chvíli jsou stále výrazně nad ním – o více než 100 euro,“ sdělil mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Případných kontrol marží se ale oslovení dodavatelé neobávají. Prý mají všechno v pořádku.

Tagy: