360°, Václav Berka, Adam Matuška, Pavel Borowiec, Michal Macháček - 14.5. v 21:20
KSČM je v paradoxní situaci, kdy participuje na vládě oligarchy, tedy postavy, proti které brojí. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl historik Michal Macháček. Komunisté z minulosti by i přes pragmatické důvody s aktuálním postupem strany podle něj nesouhlasili.
Macháček ve vysílání CNN Prima NEWS promluvil o historii komunistické strany, která nyní slaví 100 let své existence. Ve 20. století dokázali v Československu převzít moc a udržet svůj režim naživu po více než 40 let. Mnohdy i přes těžké zločiny a přes úmrtí řady lidí.
Podle historika Michala Macháčka se sami dnešní komunisté neshodnou, jak na svoji historii nahlížet. „Nejsem insider KSČM, takže se chci vyjádřit zdrženlivěji, ale i ta strana je v názorech na svoji vlastní minulost rozpolcená,“ řekl s tím, že řada současných či bývalých komunistů uspěla v životě i díky podnikání, čili hlavnímu nepříteli kapitalismu.
Aktuálně je KSČM, která se po rozdělení Československa přejmenovala z původní KSČ, Komunistické strany Československa, ve velmi zajímavém stadiu. „Jsme v paradoxní situaci, kdy strana, která má v názvu ‚komunistická’, nepřímo participuje na vládě oligarchy,“ řekl Macháček ve vysílání. „Soudruzi z historie by nesouhlasili, byť politika je věc pragmatičnosti.“
Macháček: Komunisté se stali do jisté míry součástí systému
Odrazem toho, jak si komunisté vedou dnes, po 100 letech fungování a téměř 32 letech od pádu jejich režimu, jsou podle Macháčka volby. „KSČM bude mít problémy se dostat do Poslanecké sněmovny jako strana,“ poukázal na aktuálně klesající preference komunistů. Ti navíc podle něj již během historie ukázali, že dovedli předvést řadu přístupů k vládnoucí moci. „A ukázalo se, že dokážou být velice pružní k vládnoucí politice,“ doplnil historik.
Komunistická strana podle něj funguje jako lákadlo pro voliče především svojí původní myšlenkou – obrazem ideálu spravedlivé společnosti. Problém však je, že v posledních letech se KSČM profilovala jako strana, která vystupuje proti vládnoucí moci. „Oni se profilovali jako protisystémová strana, což je teď problém, protože se do jisté míry stala součástí toho systému,“ řekl Macháček na CNN Prima NEWS.
Oproti jiným státům Česko umožnilo komunistům ponechat jejich stranu. V zemích, kde však byly komunistické odnože zrušeny, se toho podle Macháčka tolik u tamních bývalých představitelů strany nezměnilo. „Komunisté, kteří byli stále aktivní a snažili se vycházet z idejí, zakládali strany, které neměly v názvu komunistická,“ vysvětlil historik s tím, že vznikaly strany spíše sociálnědemokratického typu.