Ostré výroky od představitelů SPD a ANO? Používají Paroubkovu taktiku, vysvětlil politolog

Výroky opozice jsou strategické, okomentoval politické dění před volbami politolog Jan Kubáček. Podle něj bývalý ministr Karel Havlíček (ANO) v superdebatě CNN Prima NEWS pracoval i s tím, že jsou mnozí občané republiky naštvaní. Ostrou kritikou se tak prý snažil nerozhodné voliče stáhnout na svou stranu, stejně jako jeho někteří političtí předchůdci.

„Přijde mi, že je to snaha pracovat s tím, že lidé jsou naštvaní. Čím dál častěji totiž platí, že lidé ve větších městech se o tom, koho podpoří, rozhodují těsně před volbami,“ okomentoval Havlíčkovy výroky politolog Kubáček.

Podle některých vládních zástupců byla slova poslance hnutí ANO za hranou. „Co je neférového na tom, že říkáme aktuální stav? Když toho není schopna vláda. Kdybyste nás poslouchali už v březnu, tak jste dnes nemuseli koukat jako joja. Děláte si z lidí legraci, ale vtipné to není,“ pustil se Havlíček do vládní pětikoalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti).

V debatě se proti němu ostře vymezil třeba předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Bavíme se o fair play před volbami? To říká pan Radim Fiala a Karel Havlíček, kteří před volbami jezdí s dezinformační scénou a polívají lidi kýbly hnusu?“ podotkl ostře ve vysílání CNN Prima NEWS.

Opozice podle politologa bojuje o část voličů, kteří váhají, zda podpoří svého starostu, nebo protestní stranu. „Havlíček nemluvil k voličům Spolu nebo regionálním voličům, ale k těm, co váhají mezi SPD, protestními stranami, nebo právě hnutím ANO. Je to vábení posledních voličů,“ popsal Kubáček s tím, že až 25 procent voličů se rozhoduje těsně před volbami.

Politiků, kteří využívali podobnou taktiku, je podle politologa mnoho. Od amerického ex prezidenta Donalda Trumpa až po bývalého premiéra Itálie Silvia Berlusconi. „Je těžší najít ty, kteří se tomu cíleně vyhýbají. Hnutí ANO a SPD se pokouší o Paroubkovu taktiku, s kterou přišel při zdůrazňováni poplatku 30 korun (při návštěvě lékaře, poz. red.),“ dodal Kubáček.

Měl by se chovat slušně

S kritikou Havlíčka nešetřili ani další hosté pořadu 360°. „Je to moc, dívala jsem se na superdebatu a byla jsem překvapena, jak se pan Havlíček choval. Znala jsem ho jako distingovaného, slušného člověka, ale jeho výroky nejsou dobrá cesta, měl by fungovat slušně,“ uvedla kandidátka do Senátu Alena Dernerová (za SD-SN).

S tím však nesouhlasila další kandidátka do Senátu Ivana Turková (SPD). „Chtěla bych se zastat pana Havlíčka, je to můj spolužák. Současná situace je tak vyhrocená a velice frustrující, že je to velký problém,“ hájila jeho kritiku vlády.

Tagy: