Za Vojtěcha se stydíme, napsal úředník a zrušil mu trvalý pobyt v obci. Ministr to nechápe

„Správní orgán konstatuje, že vesnice Včelná se za svého občana Adama Vojtěcha stydí,“ napsal referent Obecního úřadu Včelná. Za rozhodnutím stojí obyčejný úředník František Mareš, který se rozhodl jednat sám za sebe a zrušit ministrovi zdravotnictví trvalý pobyt v obci. Chtěl totiž dle svých slov z moci úřední ministrovi zdravotnictví ukázat, jaké to je být v pozici občana. Podle Vojtěcha má sice každý právo na svůj názor, v tomto případě prý ale jde o jasné porušení zákona.

„Není to krok obce Včelná, protože rozhodnutí vydává obecní úřad, tam jsem pouze pověřenou osobou a nejsem ani nejvyšší osobou toho obecního úřadu, to je paní starostka,“ řekl CNN Prima NEWS Mareš s tím, že s plným vědomím obešel starostku obce, která je na dovolené. „A očekávám, že za tento krok budu náležitě potrestán,“ přiznal.

Své jednání odůvodnil tím, že mu vadí protiprávní opatření ministerstva zdravotnictví. Konkrétně prý to, že správní soud rozhodnutí nakonec zruší. A to je také první důvod ke zrušení pobytu, který se uvádí v dokumentu: „Adam Vojtěch je v pozici ministra zdravotnictví zodpovědný za soustavné a záměrné porušování zákonů České republiky vydáváním opatření, která jsou Nejvyšším správním soudem opakovaně prohlašovaná za neplatná. Tímto rozvrací právní systém (…).“

Slovy Františka Mareše „Ústavní soud a nejvyšší správní soud už volají o pomoc, protože nezvládají vrátit tento stát do ústavních a právních kolejí.“ Proto se rozhodl jednat. „Mám pravomoc rušit pobyty občanům za podmínek daných zákonem. Pan Vojtěch je z naší vesnice, tak jsem si myslel, že by bylo vhodné mu dát ochutnat jeho vlastní medicínu, kdy někdo zasáhne do jeho práv, i když ví, že na to nemá úplně nárok, ale nutí toho chudáka občana se proti tomu bránit soudními prostředky a platit advokáty,“ vysvětlil své kroky úředník.

Adam Vojtěch pro Marešovo chování pochopení nemá. I když má podle něj každý právo na svůj názor, v tomto případě jde o zneužití pravomoci úřední osoby, a tím pádem porušení zákona. „Své názory napsal na oficiální hlavičkový papír s úředním razítkem, využil svůj přístup k mým osobním údajům a navíc dopis poskytl médiím. Jednoznačně tady došlo k nezákonnému postupu i překročení všech hranic profesionálního chování. Věřím, že vedení obce tuto skutečnost prověří. Odvolávat se neplánuji, protože celý dokument je zcela nezákonný,“ řekl Vojtěch pro CNN Prima NEWS.

Podobné stanovisko zaujímá i starostka Včelné Miroslava Stránská: „Úředník zřejmě provedl nějaké kroky, se kterými jsem nebyla obeznámena, neboť jsem na dovolené. Předpokládám ale, že se nejedná o oficiální rozhodnutí, snad jde o nějakou recesi? Bydliště totiž nelze zrušit ze dne na den. Je to určitý proces, který nějakou dobu trvá. S úředníkem promluvím, jakmile se vrátím, on je dnes taky na dovolené,“ napsala redakci CNN Prima NEWS.

Tagy:
Adam Vojtěch CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví trvalý pobyt Ministerstvo zdravotnictví právo obec František Mareš Ministerstvo zdravotnictví České republiky Ústavní soud České republiky Nejvyšší správní soud České republiky Včelná

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.