Trojice mužů dostala doživotí za vraždu pětadvacetiletého černocha Ahmauda Arberyho v americkém státě Georgia. Soud je uznal vinnými už na konci listopadu, informovala agentura AP. Muži v únoru 2020 pronásledovali a zastřelili Arberyho, když si šel v jejich čtvrti zaběhat. Obvinění již dříve odmítli a tvrdili, že jednali v sebeobraně a chtěli Arberyho „občansky zatknout“, protože si mysleli, že je zlodějem na útěku.
„Modlila jsem se, abychom dosáhli spravedlnosti pro Ahmauda, bůh za nás u soudu bojoval, dal nám spravedlivého soudce, řekla pro CNN Arberyho matka Wanda Cooper-Jonesová. „V době, kdy byl Ahmaud 23. února zabit, si město Brunswick myslelo, že tento boj budu muset vybojovat sama, a tak se mě rozhodlo ignorovat. Ale nevědělo, že mám vás, kteří se za mě postavíte,“ dodala na adresu lidí čekajících před soudní síní na konečný verdikt.
Britney Spearsová se dočkala. Po 13 letech soud ukončil nadvládu otce nad jejím životem
Soud v Los Angeles v pátek ukončil 13 let trvající omezení svéprávnosti americké zpěvačky Britney Spearsové. Její fanoušci před soudní síní reagovali na rozhodnutí jásotem. Devětatřicetiletá Spearsová se pátečního slyšení nezúčastnila, napsala agentura Reuters.
Gregory McMichael a jeho syn Travis dostali doživotní trest bez možnost požádat o předčasné propuštění. Na doživotí soud poslal do vězení také jejich souseda Williama Bryana, který však bude moci žádat o propuštění po 30 letech.
„Ahmauda Arberyho pronásledovali a zastřelili; byl zabit, protože osoby v této soudní síni vzaly zákon do svých rukou,“ uvedl soudce Timothy Walmsley před vynesením rozsudku.
Muži tvrdili, že Arberyho zastřelili v sebeobraně. Podle vyšetřovatelů však McMichaelovi nasedli do auta ozbrojeni a Arberyho pronásledovali. Z honičky pořídil záznam jejich soused Bryan. Ten také natočil, jak Travis McMichael na Arberyho vystřelil.
Bryanovo video je klíčovou součástí příběhu i proto, že policie trojici útočníků zatkla až poté, co uniklo do médií – více než dva měsíce po Arberyho smrti.
Vadila jim jeho barva, tvrdí příbuzní
Trojice mužů se mimo jiné odvolávala na institut „občanského zatčení“, kterým soukromým osobám v Georgii dává právo někoho zadržet, pokud dotyčného považují za prchajícího pachatele těžkého zločinu. Muži tvrdili, že Arberyho pronásledovali, protože se domnívali, že je zlodějem na útěku. To však prokuratura odmítla a označila trojici za agresory.
Arberyho sestra tvrdí, že muži jejího bratra pronásledovali jen z toho důvodů, že měl tmavou pleť, sportovní postavu a sluneční brýle. „To jsou rysy, kvůli kterým se tito muži domnívali, že Ahmaud je nebezpečným zločincem,“ uvedla Jasmine Arberyová.
Arberyho případ patří do série kontroverzních úmrtí černochů, která v roce 2020 otřásla Spojenými státy a rozvířila debaty o rasismu a policejní brutalitě v zemi. Někteří aktivisté tehdy incident, který se odehrál za bílého dne, popisovali jako lynč, přičemž tento výraz použil i pozdější vítěz prezidentských voleb Joe Biden.