Ukrajinci zničili ruské obrněné vozidlo BTR
Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty se na Donbase postarala o demolici ruského obrněného transportéru BTR. Na vůz, který již dříve okupanti – zřejmě z důvodu poškození – opustili, naletěl ukrajinský sebevražedný dron. Náraz způsobil požár. Když munice uvnitř BTR vzplála, následovala masivní exploze. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů, včetně přesného místa výbuchu, je v době ruské agrese složité nezávisle ověřit.
„Speciální jednotka ‚Sovy‘ z naší brigády ‚zahřála‘ nepřátelský obrněný transportér, který okupanti nechali na bojišti,“ uvedla ve svém prohlášení na Facebooku ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty.
Ukrajinci zničili ruské obrněné vozidlo BTR. Zdroj: Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty
Ruské obrněné vozidlo BTR v plamenech Zdroj: Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty
Ukrajinci zničili ruské obrněné vozidlo BTR. Zdroj: Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty
Ukrajinci zničili ruské obrněné vozidlo BTR. Zdroj: Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty
Ukrajinský voják v zákopu Zdroj: Ukrajinská 110. mechanizovaná brigáda
Členka ukrajinských ozbrojených sil Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Výbuch miny na ukrajinském území Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský salvový raketomet v akci Zdroj: Ukrajinská 59. motorizovaná pěší brigáda
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: České pomoci si vážíme, řekl exkluzivně ukrajinský velitel. Vzpomněl na výcvik ve Vyškově
Ze zveřejněných záběrů vyplývá, že do ruského obrněného vozidla řady BTR narazil ukrajinský dron s výbušninou. Později stroj označený bílým písmenem V začal hořet. Když uvnitř vzplanula munice, následovala katastrofická exploze. Není jasné, kde přesně k úderu došlo. Je však pravděpodobné, že kdesi v Doněcké oblasti. Přesně tam 36. brigáda v posledních týdnech operuje.
Válka na Ukrajině
Tato „mariňácká“ skupina se proslavila již v první fázi ruské invaze, a to díky bitvě o Mariupol, která proběhla na jaře minulého roku. Právě vojáci z 36. brigády společně s muži z pluku Azov bojovali o Mariupol až do samého konce. Ukrajinci fatálně obklíčené přístavní město bránili skoro tři měsíce, a to de facto bez možnosti zásobování – chyběla jim munice, voda i potraviny.
Museli se vypořádávat s každodenním bombardováním, což je postupně donutilo stáhnout se až do rozsáhlého ocelářského komplexu známého jako Azovstal. Zatímco se ruská armáda na jaře minulého roku směrem z jihu i východu posouvala dál do ukrajinského vnitrozemí, v přímořském Mariupolu nadále svítila malá žluto-modrá tečka odporu.
Ani s hromadícím se počtem zraněných a mrtvých se obránci města nehodlali vzdát. Učinili tak až 20. května 2022, prakticky bez jakýchkoliv zásob.