Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v neděli odpoledne na jednání ministrů vnitra zemí EU v Bruselu navrhnout zastavení vydávání vstupních víz ruským občanům do zemí Schengenu. Jde podle něj o oficiální postoj ČR. Zdůvodnil to tím, že ČR nyní víza Rusům nevydává, ale ti mohou na takzvané schengenské vízum přicestovat do jiné země EU a v konečné fázi se do Česka dostat. Zároveň ve vysílání ČT uvedl, že předpokládáných 5 000 uprchlíků z Ukrajiny by stálo 1,5 miliard korun. Desetitisíce by jich přišly stát na 15 až 20 miliard
Rakušan připustil, že tato sankce se dotkne i lidí, kteří nesouhlasí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina. Podotkl však, že sankce má bolet. Připomněl, že Česko již nyní nevydává nová víza Rusům žijícím mimo ČR. Netýká se to těch ruských občanů, kteří v ČR žijí. Ti, kteří v tuzemsku žijí, ale podle něj budou muset projít novou vlnou bezpečnostního prověřování, které bude velmi podrobné. Také premiér Petr Fiala (ODS) v pátek avizoval revizi pobytových víz vydaných Rusům žijícím v Česku.
Vláda v pátek rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Krok, který kabinet avizoval už po čtvrtečním zasedáním Bezpečnostní rady státu, je reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu.
Fiala o sankcích vůči Rusku
Opatření jsou nastavena tak, aby Česká republika zvládla i situaci, kdy by Rusko zastavilo dodávky plynu. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima NEWS to řekl premiér Petr Fiala (ODS). O této hrozbě ale nemá ministerský předseda signály.
Fiala řekl, že s rizikem omezení dodávek ruského plynu počítá nejen česká vláda, ale i Evropa. „Ale nestrašme se,“ poznamenal. „Že by Rusko zastavilo úplně všechno, asi není pravděpodobné, ale může dojít k omezení dodávek a i k problémům s cenami,“ uvedl. Poukázal na to, že plyn proudí do Evropy ze čtyř směrů.
„Jsme připraveni ve spolupráci s jinými evropskými státy dodávky plynu, kdyby je Rusko výrazně omezilo nebo zastavilo, nějakým způsobem nahradit. Evropská komise udělala řadu předběžných dohod s jinými zeměmi, které jsou schopny pomoct,“ uvedl předseda vlády.
V případě ropy má stát reálné zásoby na 94 dnů, řekl dříve premiér. U zemního plynu nejsou zásobníky státní. „Ale máme představu o zásobách, obchodníci mají povinnost mít zásoby na 30 dní,“ uvedl ve čtvrtek. Na případné výpadky je tak ČR připravená, podle Fialy jí nahrálo i to, že nebyla tuhá zima.
Fiala také zopakoval, že je v Česku i v Evropě nutné omezit závislost na ruském plynu do budoucna. O tom dříve hovořil také ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).