Podle prezidenta Miloše Zemana jsme jako mezinárodní společenství podcenili domnělé historické křivdy, emoce i lidské pudy, které vedou k násilí. Svět se podle něj na pomyslných hodinách posledního soudu o kousek přiblížil ke svému konci. Válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci.
„Datum 24. února 2022 se do dějin zapíše tragickým písmem podobně jako například 1. září 1939 či 11. září 2001. Aktuální dění na Ukrajině svědčí o tom, že relativně dlouhé období míru v Evropě bylo – pohlédneme-li na historii v celé její délce – spíše výjimkou než pravidlem,“ řekl Zeman ve čtvrtek na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Přepis jeho projevu zveřejnil na svých stránkách Pražský hrad.
Ruská invaze na Ukrajinu je podle Zemana napadením jednoho suverénního státu druhým. Za ruským jednáním je prý nutné vidět nepřípustnou agresi a pošlapání mezinárodního práva i bezpečnostního uspořádání v Evropě. „Vedení Ruské federace rozpoutalo válku v sousední zemi, což je zapotřebí jasně a rezolutně odsoudit,“ uvedl Zeman.
„Již teď víme, že jsme jako mezinárodní společenství podcenili více či méně domnělé historické křivdy, emoce i nejnižší lidské pudy, které vedou k násilí. Svět se na pomyslných hodinách posledního soudu o kousek přiblížil ke svému konci,“ pokračoval prezident.
Konflikt na Ukrajině se podle něj odehrává pod vzájemnou jadernou hrozbou apokalyptických rozměrů a Západ se jen může spoléhat pouze na zdravý rozum a pud sebezáchovy alespoň některých aktérů bojů.
„Tragická válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci. Západ nebyl snad od poloviny minulého století jednotnější než právě po 24. únoru 2022,“ připomněl jednotný postup nejen Evropské unie v udělování sankcí vůči Rusku.
Válka na Ukrajině
Díky EU a NATO můžeme být klidnější
Podle Zemana se ukázalo, že válka se vede mnoha prostředky a tanky T-72 nemusí být tou nejefektivnější zbraní. Prezident proto zdůraznil potřebu modernizovat armádu novými technologiemi, a to v čele s útočnými drony.
Dále připomněl a ocenil roky 1999 a 2004, kdy se Česko stalo členem NATO a následně Evropské unie. „A zejména díky tomu můžeme být alespoň o trochu klidnější, přestože několik set kilometrů od nás vybuchují bomby,“ uvedl.
Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva ve středu uvedl, že od začátku ruské invaze právě 24. února na Ukrajině zdokumentoval smrt 516 civilistů, z toho 37 dětí. Zraněno bylo 908 civilních osob. Skutečný počet obětí bude podle něj patrně mnohem vyšší. Ukrajinci tvrdí, že bylo zabito, zajato nebo zraněno dohromady 12 tisíc ruských vojáků. Rusové uvádějí počty mnohonásobně nižší. Tvrzení obou stran ale lze jen těžko ověřit.