reklama

Žijeme v zemi bohaté na ropu, práci ani peníze ale nemáme. Student popsal protesty v Iráku

V irácké části takzvaného Kurdistánu vyšli do ulic studenti, kteří protestují proti vládnímu zrušení školních příspěvků. Jeden z protestujících pro CNN Prima NEWS popsal aktuální situaci mladých lidí v zemi. Většina jich nemá šanci si v Iráku sehnat práci, dokončit studium tak může být jedinou šancí na lepší život.

reklama

Na Blízkém východě žijí desítky milionů Kurdů, vlastní stát ale nemají. Území pomyslného Kurdistánu se rozkládá v oblasti Turecka, Sýrie, Íránu a Iráku. Právě v kurdské části posledně jmenovaného státu vypukly v posledních dnech studentské protesty.

Těch se v ulicích města Sulajmáníja zúčastnily tisíce lidí, v Iráku protestují už několik dní v kuse. Vadí jim, že stát lidem nepřispívá na studium a řada mladých proto musí školu opustit a těžko se jim pak hledá práce.

„Dva ze tří lidí zde mají problémy s tím najít zaměstnání,“ popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová, která vyzpovídala i demonstrující studenty. „Lidé zde žijí v zemi, která je plná ropy, nemají z toho ale žádné peníze. Studenti si nemohou najít práci v ropném průmyslu, spíše zde získávají práci lidé ze Západu,“ popsal jeden z nich.

Protesty ve městě Sulajmáníja dokonce přerostly v násilnosti. Na demonstrující studenty vyrukovaly bezpečnostní složky s gumovými projektily, slznými plynem a vodními děly. Protestující odpověděli kameny.

Podle íránské zpravodajské agentury Tasnim News vláda zastavila finanční měsíční podporu studentů už během let 2014 a 2015. A to kvůli špatné ekonomické situaci v zemi a rozmachu Islámského státu. Peníze byly zkrátka potřeba jinde.

Tagy:
ropa Irák zaměstnání studenti protesty školné vláda Kurdové Kurdistán

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama