Sledujte RADAR: Zataženou oblohu doprovodí mlhy a ledovka. Meteorologové ale slibují oteplení
životní úroveň
Výpis příspěvků ke štítku „životní úroveň“
Kovanda: Z černých lesů ekonomiky ještě nejsme. Argument přecpaných hor vnímá jako klam
Tuzemská ekonomika je na tom lépe než v kritických letech 2022 a 2023, ale venku z černých lesů dosud nejsme. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Upozornil, že ve společnosti se rozevírají nůžky. Argument přeplněných lyžařských středisek, jejichž fotografie kolovaly o vánočních svátcích – coby důkaz bohaté společnosti – na sítích, považuje Kovanda za klam.
Ukrajinský starosta: Z Česka se uprchlíci zřejmě vracet nebudou, zvykli si na lepší život
„Nejméně tisíc našich občanů teď žije v České republice,“ odhaduje Mychajlo Kalynyč, starosta obce Horinčovo (Горінчово) v Zakarpatské oblasti. Pod tuto střediskovou vesnici náleží i dalších 15 obcí, ve kterých celkově žije asi 12 tisíc lidí. „Obávám se, že naši uprchlíci se z Česka domů nevrátí ani po válce. Zvykli si na lepší životní podmínky, a pokud vůbec budou uvažovat o návratu, tak až jim doma nabídneme něco srovnatelného. To ale dlouho nebude možné,“ přemítá nešťastný starosta. Migrace totiž výrazně ohrožuje budoucí rozvoj Zakarpatí.
REPORTÁŽ: Návrat KSČM. Nemají hospodu, obchod ani hasiče a volí komunisty. Poráží i ANO
Reportér CNN Prima NEWS navštívil Křišťanovice v okrese Bruntál, kde KSČM v eurovolbách získala 45 procent hlasů, zatímco ANO jen 26. „Komunisty už všichni odepisovali, ale s Kateřinou Konečnou na čele koalice Stačilo! se v příštích volbách stoprocentně vrátíme i do parlamentu,“ věří 46letý Vlastimil Koleňák z Křišťanovic, kde žije 250 lidí. A jeho otec Josef, rovněž volič KSČM, s láskou vzpomíná na minulý režim: „Dělal jsem na státním statku. V neděli jsem se rozhodl oženit a v pondělí už mi vedoucí přidělil třípokojový byt. Jo, tehdy pracující člověk něco znamenal.“
Hejtman Půta ve videu lepí billboardy. Jsme Liberecký kraj, ne okraj, vzkazuje vládě
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) na sociální síti X zveřejnil video, ve kterém lepí billboard s nápisem „Vítejte v Libereckém kraji, ne na okraji.“ Tím se snažil upozornit návštěvníky tamních hor, že je u nich sice krásně, ale mají také celou řadu problémů, které sami pouze s využitím krajského rozpočtu vyřešit neumí. Předseda poslaneckého klubu Jan Jakob (TOP 09) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v reakci na video poznamenal, že mu videa kolegů z hnutí STAN už příliš vtipná nepřipadají.
REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město
Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě – trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.
Neměli jsme se líp. Za mzdu si teď Češi mohou pořídit mnohem víc než v roce 1989, ukazují data
V roce 1989 si Češi mohli za průměrnou mzdu koupit 317 čtvrtek másla, nyní 1029 balení. Přesto se až 47 procent obyvatel České republiky domnívá, že aktuální ceny zboží jsou horší než v roce 1989. Ve skutečnosti je to hlavně optický klam, protože na cenovkách jsou vyšší čísla než před 34 lety. Vzhledem k průměrné hrubé mzdě jsou nyní ceny nižší, mnohdy i několikanásobně, a to téměř u všech potravin anebo elektroniky. Z průzkumu agentury STEM/MARK přesto vyplývá, že každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Čísla Českého statistického úřadu takový názor nepotvrzují.
Poprask v ruské televizi. V Česku se žije lépe než u nás, řekl politolog a šokoval i Ukrajinou
Respektovaný ruský politolog Viktor Olevič se navzdory okřikování moderátora a dalších hostů pustil ve státní televizi do popisu kvality ruského života. Prohlásil, že v Evropě je životní standard vyšší než v Rusku. Zmínil přitom přímo i Českou republiku.
Proč jsou na tom Poláci najednou líp než Češi? Ekonomové nabídli několik důvodů
Mnohem víc dálnic, rychlejší hospodářský růst, připravovaná síť rychlovlaků, levnější ceny. Proč jsou na tom Poláci lépe než Češi? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS o tamních parlamentních volbách, které se konají tento víkend, porovnali životní úroveň dvou blízkých národů ekonomové Lukáš Kovanda a Petr Bartoň. Rozevření nůžek mezi nimi podle nich způsobily faktory jako covid, odlišná legislativa, ale i mentalita. Druhý speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám CNN Prima NEWS odvysílá v neděli od 20:15 hodin.
Slovensko: Romové v osadách se bojí nástupu radikálních stran. Jsou odhodláni přijít k volbám
Romové v osadách na východním Slovensku se bojí nástupu radikálních stran. Jsou proto odhodlaní jít v sobotu volit. Řekli to reportérovi CNN Prima NEWS Patriku Kaizrovi, který natáčel v několika největších osadách na východě země.
Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.
Hornická sláva Karviné pomalu vyhasíná. Zvládne nevyhnutelnou proměnu?
Karviná je odnepaměti hornické město. Jenže jeho hornická sláva pomalu vyhasíná, černé uhlí už se tam těží jen v jediné šachtě. Zvládne Karviná nevyhnutelnou transformaci?
Rusko už je v bankrotu, oznámila agentura. Přinese bídu, možná na desetiletí, říká ekonom
Podle světově významné ratingové agentury Standard & Poor’s již Rusko vkročilo do bankrotového stavu. Agentura v sobotu zveřejnila nové hodnocení bonity země. V posudku přitom konstatuje, že Rusko je nyní ve stadiu takzvané selektivní platební neschopnosti. „Ta nastává ve chvíli, kdy dlužník není schopen dostát části svých závazků vůči věřitelům, zatímco jinou část závazků plnit schopen je,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Bankrotový stav podle něj může trvat i desetiletí.