Americký prezident Donald Trump dnes podepsal rozpočet schválený Kongresem. Obnovil tak činnost vlády, která byla přes noc zastavena. Vládě totiž o půlnoci místního času došly peníze na běžný provoz. Pokud by zákon Kongresem neprošel, musely by úřady najet na nouzový režim a statisíce státních zaměstnanců by tak zůstaly doma.
Přibližně 650stránkový dokument zaručuje navýšení financí na obranu a domácí služby o přibližně 300 miliard dolarů (šest bilionů korun). Trump, který rozpočet podepsal dnes ráno, na svém twitterovém účtu oznámil, že americká armáda bude díky tomu „silnější než kdy dříve“. Schválení rozpočtu podle něj znamená také více pracovních míst.
Just signed Bill. Our Military will now be stronger than ever before. We love and need our Military and gave them everything — and more. First time this has happened in a long time. Also means JOBS, JOBS, JOBS!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 9, 2018
Zákon počítá s tím, že se pro armádu vyčlení 165 miliard dolarů (3,4 bilionu korun) a na domácí záležitosti pak poputuje 131 miliard dolarů (2,7 bilionu korun). Z tohoto balíku by měly jít finance především na rozvoj infrastruktury a také na fond likvidace následků živelných pohrom.
Hlasování ale nebylo snadné. Ačkoliv se očekávalo, že zákon projde ještě před půlnočním deadlinem, kvůli připomínkám republikánského senátora Randa Paula, který požadoval stanovení stropu pro státní dluh, se nakonec hlasovalo až po půlnoci. Senátoři opatření schválili poměrem hlasů 71 ku 28 ve Sněmovně reprezentantů následně hlasovalo pro 240 kongresmanů, proti jich bylo 186. Úřady tak dnes mohly zahájit běžný pracovní den.
Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan schválení rozpočtu označil za „velké vítězství pro muže a ženy v uniformě“, protože armáda dostane více finančních prostředků. „Ani jedna strana nedosáhla všeho, čeho chtěla. Ale podařilo se nám dosáhnout kompromisu, který v první řadě přinese bezpečnost a blahobyt amerických občanů,“ dodal Ryan.
Spokojení s výsledkem ale nejsou někteří demokraté, a to i přes skutečnost, že šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer zákon podpořil. Vadí jim totiž, že součástí schváleného návrhu není ochrana přistěhovalců, kteří do USA přišli jako děti. Například šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů prohlásila, že sice návrh nepodpoří, ale nebude nařizovat ostatním, aby hlasovali proti.
Problematiku mladých migrantů, nazývaných Snílci, doposud řešil program DACA, který ale Trump zrušil a vyzval Kongres, aby status přistěhovalců, kteří do USA vstoupili nelegálně jako děti, vyřešil trvale zákonem. Zatímco za Barracka Obamy měli tito lidé jistotu, že deportováni nebudou, u Donalda Trumpa si už jistí být zdaleka nemohou. Zákonu o přistěhovalectví se chce Senát věnovat příští týden.