Fotografie, na níž Jahantab Ahmadi skládá přijímací zkoušky s dítětem v náručí, obletěla svět. Ba co víc! Fotka mladé matky, která se nevzdává svého snu, vzala za srdce mnoho tamních studentům, kterým se podařilo zajistit Afghánce finanční pomoc.
Pětadvacetiletá mladá maminka Jahantab Ahmadi pochází ze zemědělské vesničky v provincii Daikundi, kde právě pěstování brambor, pšenice a kukuřice zajišťuje tamním obyvatelům zdroj financí i obživy. Ale Jahantabi měla vždy vyšší sny. „Chci se stát lékařkou, která pomáhá ženám, jako jsem já,“ řekla pro server Tribuneindia mladá maminka.
Kampaň GoFundMe pomáhá s platbou univerzitních poplatků nadaným chudým studentům bez finančních prostředků. A právě tato organizace se rozhodla pomoci i mamince Jahantab. Té poskytla finanční pomoc v hodnotě vyšší než 14 tisíc dolarů. To je neuvěřitelná částka, zvláště když si uvědomíme, že celých 39 procent Afghánců žije v bídě a chudobě.
O fotce na internetu se dozvěděla od přátel
Sama Jahantab Ahmadi je velmi překvapená pozorností, která se na její osobu strhla po zveřejnění fotografie. O její fotce na internetu se dozvěděla až od svých přátel. „Tvoje fotka je na internetu! Byla jsi vyfocená! Říkali mi moji přátelé. Při příjímací zkoušce jsem byla tak koncentrovaná na test, že jsem si ani nevšimla, že mě někdo fotí,“ říká mladá maminka.
Afghan woman Jahantab Ahmadi sits on the ground, her baby resting in her lap, as she focuses on the university entrance exam.
— Amrit Pal Singh (@amritworld) March 26, 2018
Her picture has sparked an outpouring of admiration and offers of financial help for the 25-year-old mother of three.https://t.co/l3pkt5B8xY pic.twitter.com/xWSJqg6igf
Příběh maminky Jahantab komentovali uživatelé sociálních sítí po celé zemi. „Doufám, že tato žena dosáhne svých cílů,“ zní jeden z příspěvků pod fotografií.
Jen 36 % Afghánců umí číst a psát
Na pomoc přispěchala také ředitelka organizace pro afghánská práva žen, paní Zahra Yagana. „Přesvědčili jsme paní Ahmadi, aby šla studovat do Kábulu, kde ji poskytneme ubytování. Je tu spoustu dobrých lidí, kteří jsou připraveni ji pomoci,“ říká Yagana.
„Cílem mého života bylo dostat se na univerzitu. Ale kvůli naší špatné ekonomické situaci jsem si nemohla dovolit studovat tři nebo čtyři roky, splnili jste mi sen,“ děkuje vděčná mladá maminka.
Míra gramotnosti v Afghánistánu je podle oficiálních čísel jednou z nejnižších na světě, a to pouhých 36 procent.